Wśród zestawów LEGO od zawsze można znaleźć pojazdy kołowe. Od pewnego czasu projektanci LEGO postanowili jednak wprowadzać modele, które w 100% odwzorowują konkretne samochody. Jednym z takich aut jest kultowy Volkswagen T1.
"T-jedynka" składa się z 1322 klocków LEGO i jak przystało na oryginał ma otwierane okna, dopieszczoną w najmniejszych detalach kabinę ze składanym stolikiem i zlewozmywakiem, a nawet... silnik typu bokser, zamontowany nad tylną osią. W jednym z okien wisi przypominająca hipisowskie czasy koszulka z napisem "Make LEGO models not war". Cena to około 500 zł.
W tym roku do oficjalnego garażu LEGO dołączyło kolejne kultowe auto, czyli Mini Cooper. Zestaw składa się z 1077 elementów, z których część została stworzona specjalnie na potrzeby tego modelu. Jeżeli marzyliście o swoim własnym MINI, to możecie je teraz zbudować sami.
Projektanci LEGO idealnie odwzorowali linie oraz charakterystyczne elementy wyglądu Mini. Po zdjęciu dachu zobaczymy wnętrze, w którym oczywiście znalazła się podłączona do przedniej osi kierownica oraz ruchoma skrzynia biegów. Pod maską znajdziemy silnik, a w bagażniku zestaw piknikowy oraz koło zapasowe. Do zestawu dołączone są specjalne naklejki z logo modelu, które dodatkowo dodają mu uroku. Cena to około 400 zł.
Samochody z klocków LEGO to także indywidualne prace prywatnych konstruktorów. Jeden z nich - Mateusz Wawrowski, zbudował model Ikarusa 260.04 o numerach taborowych 289 w barwach warszawskiego ZTM. Powstał on z 1500 elementów i został zaprojektowany w programie LEGO Digital Designer w skali 1:25.
Oznacza to, że po złożeniu ma 44 centymetry długości, 10 centymetrów szerokości oraz 12 centymetrów wysokości. Dodatkowo jego twórca zadbał o takie detale jak: miejsca siedzące, które oczywiście są zajęte przez pasażerów, czy kierowcę siedzącego w kabinie. W autobusie zamontowano otwierane wszystkie drzwi oraz skrętną przednią oś. Niestety autobus nie trafił na razie do produkcji.
fot. Mateusz Wawrowski
fot. Mateusz Wawrowski
Jeden z konstruktorów zamieścił ostatnio w serwisie Lego Ideas zdjęcia swojego nowego projektu. Jest to niebieski Chevrolet Corvette z 1969 roku. Powstał z 1500 elementów, czego efektem jest nawet bardzo dokładnie odwzorowane wnętrze. Model ma unoszone przednie światła, wydech poprowadzony wzdłuż progów oraz zdejmowany dach. Pod maską pojawiła się oczywiście ośmiocylindrowa "V-ka".
fot. Brickdater
fot. Brickdater
fot. Brickdater
W świecie LEGO nie mogło zabraknąć samochodów wyścigowych. Wśród zestawów stworzonych przez fanów są m.in. Ferrari 312T Nikiego Laudy z 1977 roku, Lotus Jimiego Clarka czy McLaren Honda Ayrtona Senny.
fot. Flickr
fot. Flickr
Wśród zestawów dostępnych w sprzedaży są zestawy serii LEGO Technic wśród, których znajduje się m.in. współczesny bolid Ferrari F1 w skali 1:8
fot. LEGO
Niektórzy domorośli inżynierowie nie budują całych samochodów, a jedynie rozwijają technologię budowy silników i skrzyń biegów. Poniżej możecie zobaczyć przepiękny przykład pracującej "V-ósemki" z 32-zaworową głowicą. W silniku można zwiększać lub zmniejszać obroty oraz obserwować pracę tłoków, zaworów i wału korbowego.
Niektórzy poszli o krok dalej i zbudowali model silnika samolotu odrzutowego. Na szczęście nie pracujący...
To, że samochód lub pojazd wykonany jest z klocków LEGO nie oznacza, że musi być mały. W zeszłym roku dwaj fabryczni kierowcy Ferrari - Fernando Alonso i Felipe Massa - odsłonili zbudowany z lego model bolidu Ferrari z 2011 roku. Jedyny element tego dzieła nie zbudowany z klocków LEGO to koła i fotel kierowcy.
fot. Ferrari
Grupa pasjonatów klocków LEGO poszła o krok dalej i zbudowała w skali 1:1 samochód potrafiący poruszać się o własnych siłach. Paliwem dla silnika, który oczywiście również zbudowany jest z LEGO, jest sprężone powietrze. Auto nie osiąga zawrotnych prędkości, ale sam fakt, że konstrukcja stworzona z LEGO jest w stanie przewieść człowieka robi ogromne wrażenie. Zresztą zobaczcie sami.