Czy znak B-3 obowiązuje kierowców jednośladów? Przecież jest na nim samochód

Na tej tablicy legislatorzy umieścili nieco smutny samochód. Czy to oznacza, że automatycznie nie dotyczy ona motocykli? No właśnie ta kwestia nie jest taka pewna. Bo przepisy dostrzegają dwa wyjątki od tej zasady.

Znak B-3 jest typowym znakiem zakazu. Ma okrągłą formę, czerwoną obwódkę i białe tło. Choć na tym tle pojawia się symbol samochodu. Mało zadowolonego samochodu. Czy to automatycznie oznacza, że znak ten nie dotyczy motocyklistów? I tak, i nie.

Zobacz wideo Nieodpowiedzialni motocykliści na polskich drogach

Czy znak B-3 obowiązuje kierowców jednośladów?

Kluczowa jest pełna definicja oznaczenia. Znak B-3 oznacza bowiem zakaz wjazdu pojazdów silnikowych, z wyjątkiem motocykli jednośladowych. W praktyce definicję tą można odczytać w taki sposób, że dostęp za tablicę będą miały motocykle (częściowo) i motorowery. Czemu motocykle jedynie częściowo? Bo najpierw muszą być jednośladowe. Nie mogą być wyposażone w wózek boczny czy przyczepę. Motocykle z wózkiem bocznym stają się pojazdami wielośladowymi. Ich zakaz również zatem dotyczy.

Definicja znaku B-3 jest dość nietuzinkowa. Jakie ma jednak zastosowanie? Tablicę umieszcza się na odcinkach dróg o niedostatecznej szerokości lub nośności obiektów (np. mostów czy wiaduktów). Oznaczenie pozwala na ograniczenie ruchu pojazdów silnikowych do bezpiecznych wartości dla danego obiektu. Taka sytuacja oznacza jeszcze jedno. Za tablicę B-3 nie powinny wjeżdżać nawet pojazdy służb ratunkowych. To z uwagi na ich szerokość i masę może stworzyć dla podróżujących tymi autami realne zagrożenie.

Ile wynosi mandat za znak drogowy B-3?

Niezastosowanie się do znaku B-3 nie dotyczy kierujących pojazdami jednośladowymi. To już ustaliliśmy. Co jednak w sytuacji, w której za tablicę wjedzie np. kierowca auta osobowego lub kierujący motocyklem z wózkiem bocznym? Jeżeli sytuację dostrzeże patrol policji, prowadzący zostanie zatrzymany do kontroli drogowej. Jej skutkiem stanie się mandat wypisany na kwotę 250 zł. Dodatkowo kierowca dostanie też 3 punkty karne.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.