Czy za znakiem B-21 można zawracać? Kierowcy tego nie wiedzą

Białe tło, czerwona obwódka i przekreślona strzałka w lewo. Tak w uproszczeniu wygląda znak B-21. Wyrażony w ten sposób zakaz jest po części oczywisty. Kierowca nie może skręcić w lewo. Co jednak z zawracaniem? To zdecydowanie pytanie za 5000 zł.

Definicja znaku B-21 brzmi "zakaz skręcania w lewo". To oznacza, że tablica nie odnosi się do kwestii zawracania? Wielu kierowców nie potrafi odpowiedzieć na to pytanie. Dlatego w tym materiale rozstrzygniemy tę kwestię. Jasno i prosto oraz oczywiście w oparciu o przepisy.

Zobacz wideo Ukradli skrzynie biegów za 1,2 mln zł. Kryminalni złapali ich na gorącym uczynku

Znak B-21 zakazuje skrętu w lewo. Co z zawracaniem?

Zakaz skręcania w lewo wyrażony znakiem B-21 de facto dotyczy w takim samym stopniu skrętu w lewo, jak i zawracania. Nie pozwala również na wykonanie tego manewru. Powód takiej sytuacji jednak niezwykle łatwo wyjaśnić. Tablicę stawia się przed takimi skrzyżowaniami, na których pojazdy skręcające w lewo utrudniają ruch i zmniejszają przepustowość skrzyżowania. A skoro sposób wykonania manewru w lewo i zawracania jest mocno analogiczny, automatycznie jednym znakiem drogowcy zabraniają wykonania obydwu manewrów.

Warto poznać także uwarunkowania dotyczące sposobu rozmieszczenia znaku B-21. Znak ten powinien być umieszczony w odległości do 50 m przed skrzyżowaniem oraz na jezdni jednokierunkowej powtórzony bezpośrednio przed skrzyżowaniem po lewej stronie.

Co jeszcze warto wiedzieć o znaku B-21?

Znak B-21 ustawiony przed skrzyżowaniem kierowca musi naprawdę dokładnie obejrzeć. Powody takiej sytuacji są dwa. Powinien bowiem wiedzieć o tym, że:

  • zakaz wyrażony znakiem B-21 dotyczy tylko najbliższej jezdni, przed którą został ustawiony. Jeżeli na skrzyżowaniu jest więcej niż jedna jezdnia, pozostałych nie dotyczy. Chyba że zostanie powtórzony.
  • pod znakiem B-21 drogowcy mogą umieścić tabliczkę z napisem "nie dotyczy" wraz z symbolem pojazdu lub wyrażeniem określającym typ pojazdu. Tabliczka wskazuje na wyłączenia spod działania tablicy. Wyłączone spod obowiązywania znaku B-21 pojazdy mogą na skrzyżowaniu skręcić i zawrócić.

Ile wynosi mandat za zawrócenie za znakiem B-21?

Znajomość definicji znaku B-21 i jego znaczenia jest kluczowa. Szczególnie że narusza kierowcę na poważną odpowiedzialność mandatową. Takiego wykroczenia nie ma w taryfikatorze? To jeszcze gorzej, bo niezastosowanie się do tego oznaczenia wiąże się z uruchomieniem przez policjantów art. 91 par. 1 ustawy Kodeks wykroczeń. Ten oznacza mandat o wysokości od 20 do nawet 5000 zł. To jednak nie koniec. Kierujący dostanie także 5 punktów karnych.

Mandatem do 5 tys. zł i 5 punktami ukarany zostanie ten kierujący, który za znakiem B-21 zarówno skręci w lewo, jak i zawróci.
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.