Ciągi przeznaczone do ruchu pieszych i rowerzystów w miastach często występują obok siebie. Dlatego drogowcy czasami na jednym maszcie umieszczają znaki C-13 "droga dla rowerów" i C-16 "droga dla pieszych". Taka sytuacja oznacza jednak pewną pułapkę. Bo ogromnego znaczenia nabiera sposób ustawienia linii dzielącej dwa oznaczenia.
Znak, o którym dziś opowiadam, ma oznaczenie C-13/C-16. Przepisy przewidują jednak jego trzy warianty. Mowa o tym, że:
W pierwszych dwóch przypadkach znak informuje o tym, że droga została podzielona na szlak dla rowerzystów i pieszych. To dwie oddzielne "sekcje". W efekcie cykliści powinni się trzymać ścieżki rowerowej, a piesi chodnika. Choć te dwa szlaki mogą się przeplatać. W punktach takich wyznaczone będą przejścia dla pieszych, na których to pieszy ma pierwszeństwo.
W ostatnim przypadku mamy do czynienia z drogą dla pieszych i rowerzystów. To oznacza, że ruch cyklistów i pieszych odbywa się na jednej płaszczyźnie. W efekcie warto pamiętać o obowiązku zapisanym w art. 33 ustawy Prawo o ruchu drogowym. Zapis ten mówi o tym, że kierujący rowerem, korzystając z drogi dla pieszych i rowerów, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustępować pierwszeństwa pieszemu.
W sytuacji, w której ruch pieszych łączy się z ruchem rowerów, to na cyklistach spoczywa większa ilość obowiązków. Skutek? To oni mają większe pole do popisu w kwestii popełniania wykroczeń. W efekcie mogą oni otrzymać: