Tani domowy środek do mycia auta? Ten hit z TikToka ma wielu zwolenników. Eksperci łapią się za głowę

Czym najlepiej umyć samochód? Na TikToku popularność zyskują tanie i domowe sposoby na brudne auto. Eksperci ostrzegają, że domowa chemia można trwale uszkodzić np. lakier. Zobaczcie, czego kategorycznie unikać.

Początek wiosny to idealny moment na gruntowne mycie auta. Specjalistyczne środki do czyszczenia pojazdu to zazwyczaj spory wydatek. Trudno się dziwić, że właściciele aut szukają tańszych alternatyw i domowych sposób na lśniącą karoserię, czy wyczyszczenie tapicerki i deski rozdzielczej. Ostatnio na platformie TikTok pojawiło się bardzo dużo poleceń takich domowych rozwiązań. Jak się jednak okazuje, nie wszystkie są bezpieczne.

Zobacz wideo Wołomiński gang samochodowy rozbity przez grupę ORZEŁ

Ten sposób na mycie auta robi furorę na TikToku. Eksperci ostrzegają, aby tego nie robić

Na platformie TikTok coraz więcej właścicieli aut do mycia samochodu z zewnątrz zamiast specjalistycznego płynu poleca tańszą alternatywę, która jest pod ręką w każdym domu. Te nietypowe patenty szybko stały się trendem. Jak się okazuje, mydło w płynie, płyn do mycia naczyń, czy szampon do włosów przeznaczone jako środki czyszczące do samochodu mają bardzo wielu zwolenników. Kryje się tu jednak pewna pułapka. Środki tego typu na pierwszy rzut oka mogą być skuteczne, bo bardzo dobrze radzą sobie z zabrudzeniami, szczególnie tłustymi. Takie rozwiązanie niesie za sobą jednak spore ryzyko, bo jak twierdzą doświadczeni eksperci, używając nieodpowiednich środków czyszczących, można zniszczyć lakier. Płyny do mycia naczyń często zawierają w sobie ocet, który może powodować korozję. Od ich użycia może także matowieć lakier. Na tym nie koniec. Płyn do mycia naczyń nie sprawdzi się także do czyszczenia samochodu wewnątrz. Dlaczego? Jego wypłukanie wymaga użycia dużej ilości wody, a to w konsekwencji może doprowadzić do rozwoju pleśni. Wygląda na to, że buteleczkę płynu do mycia naczyń lepiej zostawić w kuchni. Bezpiecznym środkiem do czyszczenia szklanych elementów jest zwykły płyn do szyb, o ile w jego składzie nie znajduje się ocet. 

Tego środka czystości nigdy nie używaj do czyszczenia samochodu. Od jednego użycia można zniszczyć lakier

O ile użycie płynu do mycia naczyń do mycia auta może mieć swoje długofalowe negatywne konsekwencje w wyglądzie samochodu, to jest kilka domowych środków czystości, które absolutnie nie nadają się do tego typu porządków. Doskonałym przykładem jest mleczko czyszczące, jakiego używamy podczas sprzątania w łazience. Tego typu środek ma w sobie drobinki substancji ściernych, które mogą zniszczyć zarówno lakier, jak i elementy plastikowe. W nowych modelach aut szkła reflektorów wykonane są często z Makrolonu, tworzywa termoplastycznego. Mleczkiem czyszczącym przeznaczonym do łazienki bardzo łatwo można te elementy porysować. 

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.