Czy w komunikacji miejskiej można jeździć z plecakiem? Tak, ale pod jednym warunkiem

Plecak jest nieodzownym atrybutem wielu miejskich podróży. Czy jego przewożenie w autobusie jest legalne? Tak, operatorzy miejscy pozwalają na jazdę z takim bagażem. Podróżujący musi jednak pamiętać o kilku zasadach.

Plecak jest wyjątkowo przydatnym atrybutem w mieście. Można w nim bowiem mieć rzeczy nie tylko do szkoły czy na trening. To także idealny transporter dla komputera, drugiego śniadania czy służbowych dokumentów.

Zobacz wideo Tychy: 10-latek wbiegł wprost pod trolejbus

Na początek plecak trzeba zdjąć! To podstawowa zasada

Czy z plecakiem można wsiąść do autobusu, czy tramwaju? Oczywiście, że tak. Zakłady miejskiego transportu nic nie mają przeciwko plecakom. Powiem więcej, podróżujący nie musi posiadać dla nich skasowanego biletu. Może je przewozić całkowicie za darmo. To jednak nie oznacza, że w tym przypadku nie obowiązują żadne reguły. Obowiązują, a podstawowa jest jedna. W większości regulaminów operatorów miejskiego transportu można przeczytać, że "pasażer posiadający założony na plecach plecak turystyczny lub podróżny zobowiązany jest do jego zdjęcia na czas przejazdu".

Jakie są zasady przewożenia plecaków komunikacją miejską?

Samo zdjęcie plecaka to nadal za mało. Bo skoro nie znajduje się na plecach, co należy z nim zrobić? Z pewnością nie kłaść na miejscu siedzącym. To jest absolutnie zabronione. Pasażer nie może również umieścić go w taki sposób, aby utrudniał przejście, możliwość swobodnego skorzystania z kasowników i nie narażał na szkodę pojazd lub innych pasażerów. Poza tym plecak w autobusie nie może zasłaniać widoczności kierującemu. Choć temu warunkowi akurat trudno byłoby zagrozić.

Pasażer podczas jazdy z plecakiem powinien pamiętać też o konieczności zachowania szczególnej ostrożności oraz o tym, że odpowiada za bagaż. Nie powinien pozostawiać go bez nadzoru i odpowiada za jego uszkodzenie lub utratę. Ograniczenia ilościowe? Zazwyczaj operatorzy komunikacyjni w polskich miastach pozwalają pasażerom na przewożenie maksymalnie do trzech sztuk bagażu ręcznego.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.