Wycieraczki przymarzły do szyby. Uważaj na wariant siłowy, bo będzie ogromny kłopot

Wczoraj wiosna, dziś zima. Ten scenariusz może oznaczać przymarznięcie wycieraczek do szyby podczas nocnego postoju auta pod blokiem. Jak oderwać pióra? Lepiej unikać wariantu siłowego. Prosty błąd może czasami kosztować fortunę.

Temperatury obniżają się w nocy. To naturalne. Zimą może pojawi się jednak sytuacja, w której pod wieczór termometr wskazuje plus, a nocą słupek schodzi na minus. To sprawia, że podczas postoju samochodu przed blokiem wycieraczki mogą przymarznąć do szyby. Taka sytuacja czeka nas właśnie teraz. Do Polski wracają mrozy. Po ostatnich cieplejszych i deszczowych dniach wielu kierowców czeka więc walka z przymarzniętymi wycieraczkami.

Zobacz wideo Zderzenie dwóch aut w Lublinie. Policja opublikowała nagranie ku przestrodze

Przymarzniętych do szyby wycieraczek nie można odrywać na siłę

Przymarznięte wycieraczki są niezdatne do pracy, a w warunkach zimowych to one stanowią klucz do dobrej widoczności. Jak je uwolnić o poranku? Lepiej, aby kierowca zachował ostrożność. Odrywanie ich może się bowiem zakończyć naprawdę źle. Pióro oddzieli się od ramienia. W efekcie samochód de facto zostanie bez wycieraczek. Właścicielowi auta nie pozostanie zatem nic innego, jak wycieczka do sklepu motoryzacyjnego i zakup nowych piór. Starych uratować się już nie da.

Równie źle może się zakończyć sytuacja, w której kierowca postanowi uruchomić przymarznięte wycieraczki. Choć w tym przypadku oderwanie piór to najmniej bolesny z możliwych scenariuszy. W gorszej opcji wykrzywi się ramię, ewentualnie uszkodzi silnik wycieraczki. Naprawa będzie oznaczać nie dziesiątki, a raczej setki złotych. Mocno uderzy kierowcę po kieszeni. Brnąc w złe sposoby odrywania zamarzniętych wycieraczek, można znaleźć jeszcze jeden. Jest nim polanie szyby wrzątkiem. Wycieraczki odmarzną, ale jednocześnie gumowe pióra mogą ulec odkształceniu lub pęknie przednia szyba w aucie. Wymiana szyby czasami będzie kosztować nawet ponad dwa tysiące złotych.

Jak bezpiecznie odmrozić wycieraczki przymarznięte do szyby?

Całe szczęście nie brakuje bezpiecznych sposobów na odmrożenie wycieraczek. Kierowca może pomyśleć o:

  • spryskaniu pióra odmrażaczem do szyb. Choć ten sprawdzi się przede wszystkim w sytuacji, w której gumowa powierzchnia przymarzła do szyby za sprawą szronu. Nie poradzi sobie z lodem.
  • włączeniu nawiewu po rozruchu silnika i skierowaniu go na szybę. Alternatywnie dobrze jest włączyć ogrzewanie przedniej szyby - jeżeli auto takowe posiada. Te dwa sposoby dość szybko i bardzo bezpiecznie usuną problem.
  • podjęciu próby delikatnego ostukania ramienia wycieraczki lub podważenia go skrobaczką. Czasami taki "impuls" wystarczy, aby przymarznięta powierzchnia puściła.
  • zapobieganiu efektowi marznięcia. Wystarczy po zaparkowaniu pojazdu wieczorem unieść wycieraczki.

Jeden z powyższych sposobów zadziałał. Wycieraczka odmarzła od powierzchni szyby. Co dalej? To wcale nie wyczerpuje listy rzeczy do zrobienia. Kierowca powinien pamiętać o oczyszczeniu piór z resztek szronu, lodu czy zanieczyszczeń. W przeciwnym razie nie będą skutecznie zbierać wody z szyby podczas jazdy.

Więcej o: