Wycieraczki przymarzły do szyby - co robić? Oczywista metoda może się skończyć źle

Przymarznięte wycieraczki to popularny zimowy scenariusz. Jak go usunąć, aby jednocześnie nie uszkodzić piór? Pomysł, który przychodzi do głowy jako pierwszy, jest zdecydowanie najgorszy. Po jego wykonaniu możecie od razu jechać do sklepu motoryzacyjnego.

Porady w zakresie eksploatacji pojazdów znajdziesz również w tekstach publikowanych w serwisie Gazeta.pl.

W ciągu dnia plusowa temperatura i opady deszczu lub topiącego się śniegu. W nocy natomiast delikatny mróz. To idealny scenariusz na to, aby o poranku kierowca odkrył, że pióra wycieraczek w jego samochodzie przymarzły do szyby. Co z tym fantem zrobić? Zacznijmy od najczęstszych i najgroźniejszych błędów. Te są przede wszystkim dwa.

Zobacz wideo

Nie odrywaj wycieraczek na siłę!

W sytuacji, w której wycieraczki przymarzły do szyby w samochodzie, największym błędem, jaki może zrobić kierowca, jest ich siłowe oderwanie. W najlepszej opcji to uszkodzi pióra. W najgorszej sprawi, że ramię podniesie się, ale część pióra zostanie na szybie. Tak uszkodzona wycieraczka przestanie zbierać część wody. Przestanie tym samym spełniać swoją rolę i będzie musiała zostać wymieniona na nową. Nie ma tu innej metody.

Wersją siłowego oderwania wycieraczek jest np. ich uruchomienie zaraz po rozruchu silnika. Tak, żeby same oderwały się od szyby. Skutek może być praktycznie identyczny, jak powyżej.

Gorąca woda pomoże? To jeszcze gorszy pomysł

Jeszcze gorszym sposobem jest jednak domowe "odmrożenie" wycieraczki. Kierowcy czasami wpadają na pomysł, aby polać je wrzątkiem z czajnika. Czasami stosują też sposób również do pozbywania się szronu z szyby. To jednak błąd i to poważny. Po pierwsze dlatego, że parująca woda jeszcze szybciej zamarznie na szybie w czasie mrozu. Po drugie dlatego, że gumowe pióra wycieraczek nie lubią aż tak wysokiej temperatury. Skrajnie mogą się nawet odkształcić. Po trzecie różnica temperatur między wrzątkiem a mrozem może sprawić, że przednia szyba w samochodzie pęknie. Kierowca narobi sobie kosztów!

Jak odczepić przymarznięte wycieraczki od przedniej szyby?

Siłowo – nie. Gorąca woda to też raczej średni pomysł. Jak zatem oderwać przymarznięte wycieraczki? Tu kierowca powinien zastosować się do kilku bezpiecznych dla piór pomysłów. Mowa o tym, że:

  • można spróbować spsikać pióra odmrażaczem do szyb. Choć ten sprawdzi się przede wszystkim w sytuacji, w której gumowa powierzchnia przymarzła do szyby za sprawą szronu. Nie poradzi sobie z lodem.
  • kierowca powinien włączyć nawiew po rozruchu silnika i skierować go na szybę. Alternatywnie dobrze jest włączyć ogrzewanie przedniej szyby – jeżeli auto takowe posiada. Te dwa sposoby dość szybko i bardzo bezpiecznie usuną problem.
  • kierowcy podczas np. odśnieżania samochodu podejmują próbę delikatnego ostukania ramienia wycieraczki lub podważenia ich skrobaczką. Czasami taki "impuls" wystarczy, aby przymarznięta powierzchnia puściła.

Gdyby powyższe sposoby zadziałały, kluczowa staje się jeszcze jedna rzecz. Przed uruchomieniem wycieraczek kierowca powinien pamiętać o oczyszczeniu ich piór z resztek szronu, lodu czy zanieczyszczeń. W przeciwnym razie nie będą skutecznie zbierać z szyby wody podczas jazdy.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.