Nowy obowiązek dla kierowców. Najniższa kara to 500 zł, może być znacznie wyższa

1 stycznia 2024 r. zmienią się przepisy w zakresie rejestrowania samochodów używanych. I zmiana jest szeroko zakrojona. Zniknie jedno z pojęć, pojawią się nowe terminy na rejestrację (30, 90 i 180 dni) oraz dwukrotnie wzrośnie kara za brak dopełnienia procedury.

O zmianach w prawie piszemy również w tekstach publikowanych w serwisie Gazeta.pl.

Zakup samochodu to bez wątpienia powód do radości dla kierowcy. I właściwie nie ma znaczenia czy chodzi o auto nowe, czy używane. Niestety to także sytuacja, w której kierowca może wejść na kurs kolizyjny z przepisami. A spotkanie to okaże się wyjątkowo kosztowne. O czym warto pamiętać?

Zobacz wideo Drugie tyle na drodze ekspresowej. Mandat 2,5 tys. zł dla kierowcy BMW

Pojazd używany trzeba będzie przerejestrować. Zgłoszenie zakupu traci na znaczeniu

Podstawowym obowiązkiem kierowcy w przypadku zakupu samochodu używanego jest jego przerejestrowanie. Brak złożenia dokumentów w urzędzie oznacza karę od starosty. Pewnie w tym punkcie pomyślicie, że gdy pojazd pochodzi z Polski (jest też w Polsce zarejestrowany) wystarczy zgłosić jego zakup. Nie trzeba dokonywać rejestracji. I ta uwaga jest słuszna. Ale obowiązuje wyłącznie do 31 grudnia 2023 r. Od 1 stycznia 2024 r. możliwość samego zgłoszenia znika. W każdym przypadku do uniknięcia kary od starosty konieczne będzie przerejestrowanie.

Datą graniczną jest tu 1 stycznia 2024 r. I dla obowiązywania nowych lub starych przepisów nie liczy się data pojawienia się w urzędzie, a zakupu pojazdu. Wszystkie auta zakupione przed tym dniem, łapią się w regulacje mówiące o spełnieniu obowiązku ustawowego poprzez samo zgłoszenie.

Czemu służy obowiązek przerejestrowania auta używanego po zakupie?

"Przymuszanie" kierowców pod groźbą sankcji finansowej do rejestrowania pojazdów, a nie zgłaszania ich zakupu, ma przynieść prosty skutek. Chodzi o aktualność danych właścicieli pojazdów w centralnej ewidencji pojazdów. Ta ma o tyle duże znaczenie, że to właśnie na bazie pracuje m.in. Policja i inne służby. Ile jest czasu na zarejestrowanie samochodu używanego po zakupie? Osoba prywatna ma na to 30 dni. Przedsiębiorca prowadzący działalność w zakresie obrotu pojazdami może zgłosić się do wydziału komunikacji w maksymalnie 90 dni.

Powyższe terminy dotyczą każdego przypadku zakupu auta używanego. Zarówno tego, który był już wcześniej zarejestrowany w kraju, jak i tego, który był importowany. Przy importowanych data jest liczona od momentu przywiezienia auta do Polski.

Ile wynosi kara za nieprzerejestrowanie samochodu w terminie?

Pojawił się nowy obowiązek związany z rejestracją. Są też określone ustawowe terminy jego dochowania. Ustawodawca uzupełnił zatem te zapisy sankcją. A ta przewiduje kilka progów kary, przy czym najniższy zaczyna się już od 500 zł.

  • 500 zł kary od starosty dostanie osoba prywatna, która w terminie 30 dni nie przerejestruje pojazdu po zakupie.
  • 1000 zł kary od starosty dostanie przedsiębiorca, który w terminie 90 dni nie przerejestruje pojazdu po zakupie.
  • 1000 zł kary od starosty dostanie osoba prywatna, która w terminie 180 dni nie przerejestruje pojazdu po zakupie.
  • 2000 zł kary od starosty dostanie przedsiębiorca, który w terminie 180 dni nie przerejestruje pojazdu po zakupie.
Więcej o:
Copyright © Agora SA