Zakaz wyprzedzania dla ciężarówek bez tajemnic. Wiesz, że są wyjątki? I mandaty

Zakaz wyprzedzania przez ciężarówki obowiązuje od niespełna roku. Czy znasz wszystkie jego zasady i wyjątki? Przed sezonem wakacyjnym warto je zatem przypomnieć. Szczególnie że przepisy w tym przypadku są jasne. Kary za ich niestosowanie również.

Odwiecznym problemem polskich dróg szybkiego ruchu były tzw. wyścigi słoni. Mowa o sytuacji, w której na dwupasmowej autostradzie wyprzedzały się ciężarówki. Jedna jechała 90, a druga 95 km/h. Taki manewr trwał kilometrami. I tworzył zagrożenie wypadkiem lub nawet karambolem.

Zobacz wideo 21-letni kierowca w chwilę uzbierał 26 punktów karnych

Zakaz wyprzedzania przez ciężarówki i wyjątki. Zasady na drogach szybkiego ruchu

Legislatorzy rozprawili się w lipcu 2023 r. z wyścigami słoni. Pojawił się prawny zakaz wyprzedzania ciężarówką na autostradzie. Ten został zapisany w art. 24 ust. 13 ustawy Prawo o ruchu drogowym. Choć nie jest to zakaz bezwzględny. Bo ustawodawca przewidział od niego aż trzy wyjątki. Kierowca ciężarówki nadal może wyprzedzić na autostradzie lub drodze szybkiego ruchu w sytuacji, w której:

  • trasa w części przeznaczonej dla jednego kierunku jazdy składa się z więcej, niż dwóch pasów ruchu. W takim przypadku wyprzedzanie może się odbyć drugim pasem od prawej strony. Na pasy po lewej stronie jezdni kierowca nadal dostępu nie ma.
  • trasa składa się z dwóch pasów ruchu przeznaczonych dla danego kierunku jazdy, ale pojazd samochodowy jadący przed ciężarówką porusza się z prędkością znacznie mniejszą od dopuszczalnej dla pojazdów kategorii N2 lub N3 (a więc ciężarowych o DMC powyżej 3,5 tony) obowiązującej na danej drodze.
  • wyprzedzanie dotyczy pojazdu realizującego prace drogowe, który wysyła żółte sygnały błyskowe.

W tym punkcie rodzi się ważne pytanie. Jaka to "prędkością znacznie mniejszą od dopuszczalnej"? Przepisy tego nie precyzują. Interpretacja Ministerstwa Infrastruktury wskazuje jednak na 10 km/h mniej od limitu, który na danej drodze ekspresowej lub autostradzie został wskazany dla samochodu ciężarowego.

Ile wynosi mandat za złamanie zakazu wyprzedzania przez ciężarówki?

Jest zakaz, musi być także i kara. A właściwie to nawet trzy kary. Kierowca ciężarówki powinien się liczyć z mandatem wynoszącym:

  • 1000 zł i uzupełnionym 8 punktami karnymi, gdy złamie zakaz wyprzedzania na drodze szybkiego ruchu, która posiada dwa pasy w danym kierunku.
  • 1000 zł i uzupełniony 6 punktami karnymi, gdy w czasie wyprzedzania na drodze szybkiego ruchu z co najmniej trzema pasami wyznaczonymi w danym kierunku, wjedzie na pas skrajnie lewy.
  • 500 zł, gdy złamie zakaz poruszania się skrajnie prawym pasem ruchu. Pojawi się na którymś z pozostałych nie w czasie wyprzedzania.

Przypominanie powyższych zasad jest kluczowe. Szczególnie że sezon wakacyjny jest za pasem. Za kilka dni dzieciaki skończą szkołę, a na drogach pojawi się ruch wakacyjny w dużym natężeniu. Stosowanie się do zakazu przez kierowców aut ciężarowych z pewnością zwiększy nieco przepustowość autostrad i dróg ekspresowych.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.