Czy czołgi muszą mieć tablice rejestracyjne?

Czołg, podobnie jak każdy inny pojazd wojskowy, musi być zarejestrowany. Tylko czy to automatycznie oznacza, że powinien posiadać tablice rejestracyjne? Odpowiedź na tak zadane pytanie brzmi: "i tak, i nie". Sprawdźcie, co to oznacza w praktyce.

Czołgi poruszają się głównie po poligonach. W ruchu drogowym spotyka się je głównie wtedy, gdy są przewożone lawetami. W tym punkcie zatem zasadnicze staje się pewne pytanie. Czy należy je rejestrować i wyposażać w tablice rejestracyjne?

Zobacz wideo Wyprzedzał ciężarówką na "czołówkę" na skrzyżowaniu

Czy czołgi muszą mieć tablice rejestracyjne?

Przepisy nie mają co do tego żadnych wątpliwości. Pojazdy Sił Zbrojnych rejestruje się, ale nie pod zwykłym numerem rejestracyjnym, a takim zawierającym wyróżnik służby. Armia ma dedykowane oznaczenia. W ich przypadku numer nadal jest 7-znakowy (choć czasami 8-znakowy) i zawsze zaczyna się od liter U. Przypadek 8-znakowego oznaczenia dotyczy właśnie czołgów i wszystkich innych pojazdów gąsienicowych. Tu numer rejestracyjny zaczyna się od liter UxT. Dalej znajduje się 5-znakowe oznaczenie konkretnego pojazdu.

W tym punkcie warto jednak na chwilę się zatrzymać. Bo czołg co prawda dostaje numer rejestracyjny, ale w jego przypadku zalegalizowanych tablic rejestracyjnych się nie wydaje. Numer rejestracyjny umieszcza się bezpośrednio na pojeździe. Wyraźnie mówi o tym par. 8 ust. 2 rozporządzenia ministra obrony narodowej z dnia 30 sierpnia 2023 r. w sprawie rejestracji pojazdów Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej.

Czy czołgi muszą mieć ubezpieczenie OC?

Czołg musi być zarejestrowany, posiada numer rejestracyjny, a armia otrzymuje do niego wojskowy dowód rejestracyjny. To oznacza jedno. Pojazd taki musi posiadać również OC. To wojsko kupuje jednak całościowo. W jednym przetargu dla całego parku pojazdów i u jednego ubezpieczyciela. Nie kupuje się oddzielnych polis dla poszczególnych środków transportu.

Jakie są rodzaje wojskowych tablic rejestracyjnych?

Katalog tablic rejestracyjnych przeznaczonych dla wojska jest naprawdę szeroki. Ich punktem charakterystycznym jest pierwsza litera U. Nie może jej posiadać żaden pojazd, który nie należy do armii. Takie oznaczenia wydaje się tylko na wniosek sił zbrojnych. Dalszych kombinacji jest jednak kilka. Oto najważniejsze z nich.

  • UA – wojskowe samochody osobowe, osobowo-terenowe oraz specjalne
  • UB – wojskowe transportery opancerzone
  • UC – wojskowe samochody dostawcze
  • UD – wojskowe autobusy
  • UE – wojskowe samochody ciężarowe i ciężarowo-terenowe o przeznaczeniu transportowym
  • UG – wojskowe pojazdy specjalne na nadwoziu ciężarowym lub ciężarowo-terenowym
  • UI – wojskowe przyczepy transportowe
  • UJ – wojskowe przyczepy specjalne
  • UK – wojskowe motocykle
  • UxT – wojskowe pojazdy gąsienicowe
Więcej o: