Zasady picia w samochodzie dotyczące kierowcy są dość jasne. Jeśli chcesz prowadzić, to nie wolno ci wsiadać po spożyciu alkoholu. Choć w polskich przepisach funkcjonuje niewielki dopuszczalny limit (do 0,2 promila we krwi), to tak naprawdę odradzamy wsiadania za kółko nawet po symbolicznych ilościach alkoholu, a także na drugi dzień po piciu. Pamiętajcie też, że kieszonkowe alkomaty mogą bardzo się mylić względem waszego rzeczywistego stanu i zawartości alkoholu we krwi.
Jednak czy abstynencja w samochodzie obowiązuje wszystkich? Czy picia alkoholu powinni unikać też pasażerowie samochodu? Wyjaśniamy co na to prawo, bo wbrew pozorom sytuacja nie jest taka klarowna i prosta, jakby się wydawało. W niektórych sytuacjach jest to dopuszczalne, w innych zakazane, a przy tym dość surowo karane.
W sieci można znaleźć różne opinie, np. że osoby nietrzeźwe nie mogą być przewożone na przednich fotelach lub taką, że pasażerowie mogą spożywać alkohol tylko w aucie na postoju. A co faktycznie mówią na ten temat przepisy?
Ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi nie zabrania picia alkoholu w prywatnych samochodach. Wbrew obiegowym opiniom krążącym wśród Polaków, w ustawie nie ma mowy nic o tym, na którym miejscu podróżuje pasażer. Według tych przepisów, alkohol może spożywać zarówno pasażer siedzący obok kierowcy, jak i ten siedzący na tylnej kanapie.
Przy okazji warto rozwiać też inną wątpliwość, czyli kwestię picia w zaparkowanym aucie. Zgodnie z przepisami osoba siedząca w samochodzie na miejscu kierowcy może pić alkohol, ale tylko w sytuacji, kiedy silnik nie jest uruchomiony - nawet klucze nie mogą być przekręcone w stacji zapłonu. To dość oczywiste, bo trudno sobie wyobrazić sytuację, w której mielibyśmy zostać ukarani, gdy np. przyszliśmy po coś do zaparkowanego samochodu lub chociażby podróżujemy kamperem, w którym de facto mieszkamy także poza czasem spędzonym za kółkiem.
Ale uwaga - od tej reguły są jednak wyjątki. Istnieje sytuacja, w której to trzeźwy kierowca może zostać ukarany mandatem nie tylko za przewożenie pasażera pijącego alkohol w trakcie podróży, ale nawet za przewożenie pasażera, który jest nietrzeźwy (od 0,2 do 0,5 promila). Kara ta nie jest znikoma, bo wynosi 500 złotych oraz oznacza dodatkowych 10 punktów karnych. Taka sytuacja może mieć miejsce, gdy prowadzimy motocykl, motorower lub nawet rower i zabieramy ze sobą pasażera, który spożywał alkohol. Jedynie na motocyklu z wózkiem bocznym można przewozić nietrzeźwego pasażera.
Trzeba też pamiętać, że picie to jedno, a zachowanie to drugie. Kiedy nie jest wskazane pić alkoholu w samochodzie? Głównie wtedy, gdy pasażerowie planują opuścić pojazd i przebywać w przestrzeni publicznej. Ważne jest również zachowanie. Policja może uznać je za niestosowne i nałożyć karę nagany lub grzywnę do 1500 zł. Jeśli picie alkoholu w ruchu zostanie uznane za wywołujące zgorszenie, grzywna może wynieść nawet 5000 zł, a dodatkowo sąd może nałożyć karę 30-dniowego aresztu.