Czy kierowca na pewno może zostawić prawo jazdy i dowód w domu? Nie każdy

Kierowcy nie muszą już wozić ze sobą prawa jazdy i dowodu rejestracyjnego pojazdu. To hasło jest głośno powtarzane. Tylko czy jest prawdziwe? I tak, i nie. Czasami okazuje się kłamliwe i wyjątkowo zdradliwe.

5 grudnia 2020 r. w polskiej motoryzacji skończyła się pewna era. To od tego dnia kierowcy nie muszą mieć przy sobie części dokumentów podczas poruszania się po polskich drogach. Uprawnienia policjant zweryfikuje na podstawie numeru PESEL. Dane pojazdu natomiast na podstawie numeru rejestracyjnego.

Zobacz wideo Nieodpowiedzialne zachowanie kierowcy. Ominął korek... jadąc chodnikiem!

Kiedy kierowca może zostawić prawo jazdy w domu?

Kierowcy podczas jazdy autem wystarczy jedynie dowód osobisty lub np. paszport. To niezwykła wygoda. Warto jednak pamiętać o tym, że nowymi prawa nie są objęci wszyscy kierujący czy wszystkie pojazdy. Nie brakuje wyjątków, w których dokumenty nadal są obowiązkowe.

Możliwość kierowania pojazdu bez prawa jazdy dotyczy tylko tych kierowców, którzy posiadają uprawnienia do kierowania nadane w Polsce. W skrócie dysponują polskim prawem jazdy. Powód? Policjanci sprawdzają dane kierowcy w polskiej bazie. Zagranicznych uprawnień w niej zatem nie będzie. Gdyby więc kierowca miał np. niemieckie prawo jazdy i zostawił je w domu, policjanci nie będą w stanie zweryfikować posiadanych przez niego uprawnień w czasie kontroli drogowej. To z kolei rodzi poważny problem.

Gdyby ktoś kierowcy z zagranicy był w stanie dowieźć dokument na miejsce kontroli, sprawa zakończy się 100-złotowym mandatem. Jeżeli takiej możliwości nie będzie, jego sprawa może trafić do sądu. Podstawą sprawy stanie się zapis mówiący o kierowaniu pojazdem bez uprawnień.

Kiedy podczas jazdy nie są potrzebne dokumenty pojazdu?

Identycznie sytuacja wygląda w przypadku dowodu rejestracyjnego czy potwierdzenia wykupienia polisy OC. Dokumenty w domu może zostawić tylko ten kierowca, który ma pojazd zarejestrowany w kraju. Tylko takie auto policjanci odnajdą bowiem w bazie CEPiK. Każdy pojazd, który został zarejestrowany poza Polską, spod obowiązku posiadania przy sobie powyższych dokumentów wyjęty być nie może. Inaczej policjanci nie byliby bowiem w stanie zweryfikować jego "tożsamości" czy faktu posiadania obowiązkowej polisy.

Prawo jazdy i dokumenty pojazdu. Różne przypadki działania przepisów

Przypadków, w których dokumenty kierowcy lub pojazdu nadal są konieczne, może być kilka. Poniżej przedstawiamy trzy najważniejsze scenariusze.

  • Kierowca jest Polakiem, który od lat mieszka w Wielkiej Brytanii. I tam zdobył uprawnienia do kierowania pojazdami. Osoba taka musi mieć przy sobie prawo jazdy podczas prowadzenia.
  • Kierowca ma polskie prawo jazdy, ale prowadzi auto, które nie zostało jeszcze zarejestrowane w Polsce (jest importowane). W takim przypadku prawa jazdy mieć przy sobie nie musi. Wystarczy dowód osobisty. Koniecznie musi mieć jednak dokumenty pojazdu.
  • Kierowca pochodzi z zagranicy i ma zagraniczne prawo jazdy, ale prowadzi samochód pochodzący z polskiej wypożyczalni. W takim przypadku musi mieć przy sobie zagraniczne prawo jazdy. Jednocześnie nie są mu potrzebne dokumenty pojazdu.
  • Kierowca jest Polakiem, ma polskie prawo jazdy, a samochód jest zarejestrowany w Polsce. Kierujący wybiera się jednak za granicę. W takim przypadku musi mieć komplet dokumentów – zarówno prawo jazdy, jak i dowód rejestracyjny auta i polisę OC. Te dokumenty będą jednak konieczne za granicą, a nie w kraju.
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.