Czy muszę włączyć kierunkowskaz, kiedy wyprzedzam rower? Pułapka na kierowców

W Polsce zapanowała wiosna. Rowerzyści wrócili na drogi. Poruszają się nie tylko ścieżkami, ale często również jezdnią. A to prowadzi do ważnego pytania. Czy podczas wyprzedzania cyklisty konieczny jest kierunkowskaz? Przepisy przygotowały pewną pułapkę.

Przepisy drogowe stanowią dziwną konstrukcję. Nie podają konkretnych recept na zachowania kierowców. One każą im interpretować i się domyślać. Taka właśnie sytuacja dotyczy przypadku, w którym samochód wyprzedza rowerzystę na drodze. Używanie kierunkowskazu w takim przypadku zależy od kilku rzeczy.

Zobacz wideo Bez kierunkowskazu i na czerwonym świetle. Szokujące zachowanie taksówkarza

Czy podczas wyprzedzania roweru trzeba włączyć kierunkowskaz?

Kiedy kierowca musi wrzucić kierunkowskaz? Art. 22 ust. 5 ustawy Prawo o ruchu drogowym nie ma co do tego wątpliwości. Za każdym razem, gdy dochodzi do zmiany kierunku jazdy lub pasa ruchu. Podczas wyprzedzania nie dochodzi do zmiany kierunku jazdy. Do zmiany pasa ruchu może już natomiast dojść. W związku z tym dla kierowców można mieć trzy rady.

  • Po pierwsze jeżeli podczas wyprzedzania rowerzysty pojazd przekroczy lub chociażby najedzie na linię przerywaną P-1, wrzucenie kierunkowskazu jest konieczne. Auto zmienia w ten sposób pas ruchu. Konieczne jest zatem zarówno sygnalizowanie początku manewru, jak i jego końca.
  • Po drugie teoretycznie istnieje możliwość, że rowerzystę uda się wyprzedzić w ramach jednego pasa ruchu i przy zachowaniu metrowego odstępu. W takim przypadku teoretycznie manewru sygnalizować nie trzeba. Praktycznie mimo wszystko warto to zrobić. Tak, aby inni użytkownicy drogi poznali wasze manewry. To jednak kwestia kurtuazji, a nie działania przepisów czy wymogu.
  • Po trzecie o kierunkowskazie może zapomnieć kierujący, który porusza się drogą dwupasmową z dwoma pasami dla jednego kierunku jazdy. On jedzie lewym pasem, a rowerzysta prawym. W takim przypadku manewru wyprzedzania nie trzeba sygnalizować wcale.

Jak poprawnie i bezpiecznie wyprzedzić rowerzystę?

Kwestia wrzucenia kierunkowskazu podczas wyprzedzania rowerzysty to kwestia informowania innych użytkowników drogi o swoich zamiarach. Przede wszystkim kluczowe jest jednak to, aby wykonać manewr w sposób bezpieczny dla rowerzysty. Wskazówki w tym zakresie są zapisane w art. 24 ustawy Prawo o ruchu drogowym. Kierujący powinien pamiętać o:

  • zachowaniu szczególnej ostrożności,
  • zadbaniu o dobrą widoczność,
  • zapewnieniu dostatecznego miejsca do wyprzedzenia bez stworzenia zagrożenia dla bezpieczeństwa ruchu,
  • utrzymaniu co najmniej metrowego odstępu od wyprzedzanego rowerzysty,
  • upewnieniu się, że pojazd jadący z przodu lub z tyłu nie rozpoczął manewru wyprzedzania jako pierwszy.
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.