Wymiana bezterminowego prawa jazdy to obowiązek dla wszystkich. Data się zbliża, ale... bez stresu

Obowiązkowa wymiana bezterminowego prawa jazdy to temat, który powraca jak bumerang. Nie ma się jednak co dziwić. Po przekroczeniu ustawowego terminu wymiany, kierowca straci uprawnienia do kierowania. Kiedy bezterminowe prawka znikną i co to oznacza w praktyce?

Bezterminowe prawo jazdy jest instytucją mocno cenioną przez kierowców. Powód? Raz zdobytego dokumentu tak naprawdę nigdy wymieniać nie trzeba. Kierowca nie musi wykonywać okresowych badań i nie musi się martwić, że zapomni o ich terminie. Niestety bezterminowych praw jazdy już nie ma. Właściwie to są, ale tylko te, które były wydane przed 19 stycznia 2013 r. Od tego momentu maksymalny termin ważności prawa jazdy to 15 lat.

Warto w tym punkcie wyjaśnić, że charakter bezterminowy wynikał z faktu wydawania bezterminowych orzeczeń lekarskich. Od 2013 r. te mogą być wydawane na maksymalnie 15 lat.
Zobacz wideo Zignorowała znak pionowy B-25 oraz linię ciągłą. Akurat trafiła na radiowóz

Kiedy trzeba będzie wymienić bezterminowe prawo jazdy?

Zakończenie wydawania dokumentów bez terminu ważności to jednak dopiero pierwsza ze złych informacji. Druga jest taka, że niedługo znikną także bezterminowe prawka wydane przed 2013 r. Zapisy w tej sprawie pojawiły się i zaczną obwiązywać... No właśnie, kiedy konkretnie? Do wymiany bezterminowego prawa jazdy zostało jeszcze trochę czasu. Ta została zaplanowana na lata 2028 – 2033. Warto jednak wiedzieć, że jest obowiązkowa. Kierowca, który nie wymieni dokumentu do 2033 r., straci uprawnienia do kierowania pojazdami. Na stałe! Te wygasną z mocy ustawy.

Termin wymiany praw jazdy jest bardzo konkretny. To okres od dnia 19 stycznia 2028 r. do dnia 18 stycznia 2033 r. Wskazuje go art. 124 ust. 4 ustawy o kierujących pojazdami. Konkretny harmonogram wymiany dokumentów wydanych w konkretnych latach przedstawi minister właściwy do spraw transportu.

Co warto wiedzieć o obowiązkowej wymianie bezterminowych praw jazdy?

W tym punkcie w głowach kierowców rodzi się tak naprawdę kilka pytań. Odpowiedzmy na każde z nich. A więc:

  • Czemu ustawodawca postanowił zlikwidować bezterminowe prawo jazdy? To tak naprawdę wymóg europejski. To raz. Dwa bezterminowe prawo jazdy prowadziło do tego, że 50-letni kierowca mógł mieć zdjęcie 18-latka w dokumencie. To utrudniało jego identyfikację w czasie kontroli drogowej. Trzy brak terminu ważności oznaczał brak możliwości kontrolowania stanu zdrowia kierującego.
  • Co oznacza likwidacja bezterminowych praw jazdy? Dla osób, które posiadają bezterminowe prawko, oznacza konieczność wymiany dokumentu co 15 lat. Samego dokumentu. Wystarczy dostarczyć nowe zdjęcie do urzędu wraz z wnioskiem. Nie ma konieczności dostarczania aktualnego oświadczenia lekarskiego. Poprzednio wydane ma bowiem charakter bezterminowy. Ten charakter nie zostanie zakwestionowany przez nowe przepisy.
  • Ile kosztuje wymiana bezterminowego prawa jazdy? Za sam dokument należy zapłacić 100 zł. Do tego kierowca musi zrobić nowe zdjęcia. Na tym lista kosztów się kończy.
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.