Policjant zabierze dowód za pęknięcie na szybie - prawda czy fałsz?

W Polsce czasy czas trwa sezon na pająki. Nie chodzi mi jednak o zwierzątka kryjące się w garażach, a raczej uszkodzenia szyb po uderzeniu kamienia. Czy widząc pękniętą szybę, policjant może zabrać kierowcy dowód rejestracyjny? To prawda czy mit?

Pierwsze uderzenie wiosny oznacza nie tylko poprawę warunków drogowych. To też kamienie i pozostałości piasku, które pojawiają się na asfalcie. W takich warunkach popularny może być prosty scenariusz. Jeden z kamieni dosłownie wystrzeli spod kół poprzedzającego auta i uderzy w szybę twojego. Skutkiem stanie się pająk. Co to oznacza?

Zobacz wideo Pościg za kierowcą, z aktualnym zakazem prowadzenia pojazdów

Czy pękniętą szybę da się naprawić?

Czasami od uderzenia kamienia powstaje tylko wyżłobienie. To nie jest groźne i w zasadzie nie trzeba się nim przejmować, ale tylko do momentu, w którym nie występuje w bezpośrednim polu widzenia kierowcy. Choć nawet i wtedy można postarać się je usunąć, uzupełniając powierzchnię specjalnym klejem żywicznym. Taka naprawa kosztuje jakieś 100 zł. Z tzw. pająkami jest już inna sytuacje. Te trzeba usunąć zawsze. Usunąć, a więc w 99 proc. przypadków po prostu wymienić szybę. Tu niestety koszty są wyższe. Nowa szyba kosztuje od 500 do 2500 zł.

Samochód z pękniętą szybą przestaje spełniać warunki techniczne

Czemu pojawienie się pęknięcia na szybie jest groźne? Decydują o tym trzy powody. Mowa konkretnie o tym, że:

  • pęknięcie lub wyżłobienie znajdujące się w polu widzenia kierowcy będzie oznaczać refleksy świetlne podczas jazdy nocą. Uszkodzone szkło może odbijać promienie pojazdów jadących z przeciwnego kierunku jazdy i oślepiać kierującego.
  • uszkodzenie może z czasem postępować. Szczególnie w skrajnych porach roku, gdy powierzchnia szyby staje się granicą między wysoką a niską temperaturę. Różnice będą poszerzać tzw. pająka.
  • uszkodzona szyba sprawia, że samochód przestaje być sprawny technicznie. Nie spełnia bowiem warunków określonych w art. 66 ust. 1 pkt 1 ustawy Prawo o ruchu drogowym. Zagraża bezpieczeństwu osób jadących w aucie lub innych uczestników ruchu.

Czy kierowca straci dowód rejestracyjny za pękniętą szybę?

Samochód posiada odprysk na szybie. I zostaje zatrzymany do kontroli drogowej. Co na jego widok mogą zrobić policjanci? Mają tak naprawdę aż trzy możliwości:

  • Po pierwsze są zobowiązani do odebrania dowodu rejestracyjnego pojazdu. Jego odzyskanie będzie możliwe po wymianie szyby i przejściu badania kontrolnego.
  • Po drugie mogą wlepić kierowcy mandat, korzystając z art. 97 ustawy Kodeks wykroczeń. Grzywna wyniesie od 20 do 3000 zł. Choć równie dobrze może się zakończyć na pouczeniu.
  • Po trzecie w skrajnym przypadku i w razie pojawienia się poważnego uszkodzenia na szybie, policjanci mają możliwość wycofania pojazdu z ruchu. Auto nie pojedzie dalej na kołach.

Pęknięta szyba w samochodzie a przegląd techniczny

Konsekwencje spotkają też kierującego podczas badania technicznego. Diagnosta na widok uszkodzenia nie zabierze jednak dowodu rejestracyjnego, a po prostu nie przedłuży ważności badania technicznego. Przejście przeglądu nie będzie możliwe do czasu naprawy uszkodzenia, ewentualnie wymiany szyby.

Podkreślam to jeszcze raz. Policjant czy diagnosta z pewnością zareagują na przypadek pojawianie się pająka na szybie. Rozchodzące się uszkodzenie kwalifikuje szybę do wymiany. W przypadku odprysków kluczowe są te, które znajdują się w polu widzenia kierowcy. Pozostałe mogą nie mieć żadnego znaczenia dla kontrolującego pojazd.
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.