Prostokąty i trójkąty na drodze. Nie znasz znaków P-12, P-13 i P-14? Zapisz się na kurs

Znaki P-12, P-13 i P-14 są jednymi z pierwszych, które omawia się na kursie na prawo jazdy. I choć wyglądają jak prostokąty i trójkąty, które ktoś namalował na asfalcie, ich znaczenie dla zasad ruchu drogowego jest kluczowe.

Linie namalowane na jezdni to też znaki drogowe. Kierowca, który ukończył kurs prawa jazdy i zdobył uprawnienia do kierowania pojazdami, powinien o tym doskonale wiedzieć. Powinien też rozumieć, że znaków takich, jak P-12, P-13 czy P-14 ignorować nie wolno. Bo przekazują one bardzo konkretną informację.

Zobacz wideo Nazbierał 31 punktów karnych w 2 minuty

Co oznaczają znaki P-12, P-13 i P-14?

Znak drogowy P-13 składa się z grubej linii, która jest ustawiona poprzecznie do toru jazdy auta. Wiele wyjaśnia jej definicja, a ta brzmi "linia bezwzględnego zatrzymania – stop". Za pomocą tego oznaczenia drogowcy wskazują kierowcy miejsce zatrzymania pojazdu w związku ze znakami pionowymi B-20 "stop" lub B-32.

Znak drogowy P-13 oznacza z kolei linię warunkowego zatrzymania złożoną z trójkątów. Wskazuje ona kierowcy miejsce zatrzymania pojazdu w celu ustąpienia pierwszeństwa wynikającego ze znaku pionowego A-7 "ustąp pierwszeństwa". Tu kierowca zatrzymywać się nie musi. Chyba że wymaga tego sytuacja drogowa. Ostatnie z oznaczeń, a więc znak drogowy P-14 oznacza linię warunkowego zatrzymania złożona z prostokątów. Cel jej pojawienia się jest prosty. Wskazuje miejsce zatrzymania pojazdu:

  • na skrzyżowaniu na wlotach dróg równorzędnych,
  • przed przejściem dla pieszych,
  • przed przystankami tramwajowymi bez wysepek,
  • przed przejazdami tramwajowymi i kolejowymi,
  • przed przejazdem dla rowerzystów,
  • przed śluzą dla rowerów,
  • przed sygnałem świetlnym.

Ile wynosi mandat za znaki P-12, P-13 i P-14?

Linie na jezdni mają charakter znaków drogowych. W efekcie za niestosowanie się do nich, kierowcy grozi mandat. Ile będzie on wynosił? To zależy od typu poszczególne oznaczenia. Stawki będą jednak przede wszystkim dwie.

  • W przypadku znaku P-12 kierujący może zostać ukarany za niezatrzymanie się przed linią. To będzie oznaczało jednoczesne niezastosowanie się do znaku B-20 "Stop". Mandat w takim przypadku wynosi 300 zł i jest uzupełniony 8 punktami karnymi.
  • W przypadku znaków P-13 i P-14 nieprawidłowe zachowanie w skrajnym przypadku zostanie ocenione jako stworzenie zagrożenia dla bezpieczeństwa ruchu drogowego. Tu mandat wynosi od 1020 do 5000 zł. Jednocześnie kierowca dostanie co najmniej 10 punktów karnych.
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.