Ile jest czasu na wyrejestrowanie samochodu w 2024 r.? Są ważne zmiany

Wyrejestrowanie samochodu w urzędzie trwa zaledwie kilka minut. Chroni jednak kierowcę przed poważnymi konsekwencjami. Co zmieniło się w procedurze w 2024 r.? Nowość jest przede wszystkim jedna. Dotyczy terminu i ewentualnej kary dla kierowcy.

Sprzedaż samochodu używanego oznacza, że jedna ze stron pojazd nabywa, ale druga się go pozbywa. A ta czynność również rodzi pewne obowiązki prawne. Jeden z nich jest szczególnie kluczowy. Bo może on oszczędzić kierowcy wielu problemów.

Zobacz wideo Skoczek-nielot w BMW próbował przejechać rondo. Teraz grożą mu trzy lata więzienie

Czy wyrejestrowanie samochodu po sprzedaży jest obowiązkowe?

W tym punkcie warto wskazać na dwie rzeczy. Po pierwsze nie mówimy o wyrejestrowaniu. Bardziej właściwe jest pojęcie zawiadomienia o zbyciu auta. Wyrejestrowanie następuje w przypadku złomowania pojazdu lub jego wywozu za granicę Polski. Po drugie w głos art. 78 ust. 2 pkt 1 ustawy Prawo o ruchu drogowym złożenie takiej informacji jest obowiązkowe. Kierowca ma na to dokładnie 30 dni od momentu, w którym pojazd sprzedał.

Jak zgłosić sprzedaż samochodu w 2024 r.?

Do zgłoszenia zbycia pojazdu konieczne jest wypełnienie wniosku i dołączenie do niego kopii dokumentu sprzedaży. Może to być zatem zarówno umowa, jak i np. faktura. Przyjmowanie wniosku odbywa się bezpłatnie. Powiem więcej, zgłoszenie zbycia można też przesłać drogą elektroniczną na skrzynkę podawczą danego urzędu. Gdyby kierowca nie dochował 30-dniowego terminu, naraża się na karę. Ta od 1 stycznia 2024 r. wynosi dokładnie 250 zł. Przed 1 stycznia 2024 r. starosta wyznaczał kwotę z przedziału od 200 do 1000 zł.

Kierowca nie zgłosił sprzedaży auta. Jakie poniesie konsekwencje?

Kara za brak zgłoszenia zbycia auta może być dla niektórych kierowców dotkliwa. Prawda jest jednak taka, że to dopiero pierwsza z nieprzyjemności. Kierowca może mieć więcej problemów. A te pojawią się w trzech przypadkach:

  • W sytuacji, w której nowy właściciel nie przerejestruje auta, popełni wykroczenie i zostanie ono zarejestrowane np. przez fotoradar. To poprzedni właściciel dostanie list z CANARD z prośbą o wskazanie sprawcy.
  • W sytuacji, w której auto zostanie użyte do popełnienia przestępstwa, sprzedający może otrzymać zarzut współudziału. To on formalnie będzie bowiem widniał jako właściciel.
  • W sytuacji, w której nowy właściciel nie przerejestruje auta i nie opłaci polisy OC. List z UFG z prośbą wyjaśnienia sprawy dostanie poprzedni właściciel. Gdyby na pismo nie zareagował, może nawet dostać blisko 8500 zł kary za brak OC.

Sprzedaż samochodu i obowiązki sprzedającego

Kierowca sprzedał samochód. Co zatem powinien zrobić? Na początek powinien jak najszybciej zgłosić w urzędzie fakt zmiany właściciela. To zajmie mu dosłownie kilka minut. Drugim krokiem jest poinformowanie fakcie o sprzedaży pojazdu ubezpieczyciela. W takim przypadku dalszy ciąg obowiązywania polisy zostanie zapisany na koncie nowego właściciela. To on np. straci zniżki po ewentualnej kolizji.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.