Prawo jazdy, dowód... co kierowca musi mieć przy sobie?

W Polsce kierowcy mogą liczyć na taryfę ulgową. Nie muszą wozić ze sobą prawa jazdy i dokumentów pojazdu. Warto jednak pamiętać, że ulga ta nie obowiązuje zawsze. Czasami klasyczny komplet dokumentów nadal jest konieczny. To dotyczy trzech przypadków.

Jeszcze kilka lat temu kierowca podczas jazdy samochodem musiał mieć przy sobie komplet dokumentów. Konieczny był dowód osobisty, prawo jazdy, dowód rejestracyjny pojazdu i potwierdzenie wykupienia polisy OC. Dziś czasami ta lista jest aktualna, a czasami nie.

Zobacz wideo Pościg policji za pijaną kobietą. Kilkukrotnie niemal doprowadziła do czołowego zderzenia

Kiedy prawo jazdy jest konieczne, a kiedy nie?

Nowe przepisy są jasne. Podczas jazdy kierowca potrzebuje tylko dowodu osobistego. Policjanci podczas kontroli drogowej sprawdzą posiadane przez niego uprawnienia do kierowania na podstawie numeru PESEL. Wpiszą go do bazy CEPiK - mają do niej dostęp z komputera w radiowozie. Tam pojawi się pełna informacja. Pojazd skontrolują natomiast, wpisując numer rejestracyjny. Poznają dane właściciela oraz dotyczące aktualności badania technicznego i polisy OC.

Zasadnicze pytanie jednak brzmi: "Czy lista dokumentów zawsze ogranicza się wyłącznie do dowodu osobistego?" No właśnie nie. Wyłączeń jest co najmniej kilka.

  • Kierowca nadal musi posiadać przy sobie podczas jazdy prawo jazdy, gdy posiada dokument wydany przez zagraniczną służbę. Polscy policjanci mają dostęp tylko do polskiej bazy, a więc i polskich dokumentów. Zagranicznych nie sprawdzą.
  • Identyczna zasada jak powyżej odnosi się także do dokumentów pojazdu. Jeżdżąc po Polsce autem zarejestrowanym za granicą, nadal trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny i potwierdzenie wykupienia polisy OC.
  • Pełen komplet dokumentów - a więc dowód osobisty, prawo jazdy, dowód rejestracyjny pojazdu i potwierdzenie wykupienia polisy OC - musi mieć kierowca posiadający polskie prawo jazdy i auto zarejestrowane w Polsce w przypadku wyjazdu za granicę. Analogicznie zagraniczne służby nie będą miały bowiem dostępu do polskiej bazy CEPiK.

Jaka jest kara za jazdę autem bez prawa jazdy?

Co grozi za brak dokumentów w czasie kontroli drogowej? Opowiem o tym na przykładzie. Wyobraźmy sobie kierowcę, który zdobył prawo jazdy w Niemczech, ale nie posiada dokumentu przy sobie w czasie kontroli drogowej. Taka sytuacja otwiera przed kierującym dwie możliwe sankcje.

  • W sytuacji, w której ktoś może dowieźć kierującemu zagraniczne prawo jazdy, zostanie on ukarany za kierowanie pojazdem bez wymaganych dokumentów. To oznacza 100 zł mandatu.
  • Gdy nie będzie możliwości dostarczenia dokumentu, służby nie będą w stanie zweryfikować posiadanych uprawnień. To z kolei wiąże się z karą za prowadzenie bez uprawnień. Sprawa trafia do sądu, a kierujący dostaje co najmniej 1500 zł grzywny i zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych.
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.