Kto ma pierwszeństwo na rondzie? Są dwa przypadki

Ronda przerażają niektórych kierowców. Jaki jest ku temu powód? Nie wszyscy prowadzący znają zasady pierwszeństwa obowiązujące na nich. Te są natomiast proste i ograniczają się do dwóch możliwości. Przypomnijmy każdą z nich.

O przepisach ruchu drogowego opowiadamy również w tekstach publikowanych w serwisie Gazeta.pl.

Polscy drogowcy pokochali ronda. I dowodów na to nie brakuje. W samej Warszawie jest aż 90 skrzyżowań, w których nazwie pojawia się słowo rondo. A do tego to w Polsce znajduje się największe rondo w Europie. Skrzyżowanie z dwunastoma wjazdami zlokalizowane w 2,5-tysięcznej miejscowości Krynki w podlaskim jest tak samo duże, jak paryskie rondo przy Łuku Triumfalnym.

Zobacz wideo Pijany cyklista dostał mandat. Zemścił się! Pokazał obraźliwy gest do kamery, a potem zniszczył znak

Kto ma pierwszeństwo na rondzie?

Polska miłość do rond nie oznacza jednak, że wszyscy kierowcy w naszym kraju znają zasady obowiązujące na tego typu skrzyżowaniu. Przede wszystkim zasady związane z pierwszeństwem. Kto na rondzie ma pierwszeństwo? Reguły w tym przypadku są dwie.

Przede wszystkim na rondzie obowiązuje zasada prawej dłoni. Co to oznacza? Że to pojazdy wjeżdżające na skrzyżowanie mają pierwszeństwo przed tymi, które dookoła wyspy już jadą. I przemawia za tym proste wyjaśnienie. Auto poruszające się po rondzie ma po prawej strony pojazd dojeżdżający do skrzyżowania. W Polsce zasada ta jednak w 99 proc. nie obowiązuje. Drogowcy do zmiany pierwszeństwa wykorzystali bowiem znaki drogowe. Tym samym wyznaczyli drugą z zasad obowiązujących na skrzyżowaniu o ruchu okrężnym.

Zmiana pierwszeństwa jest dokonywana za pomocą świetnie znanego znaku A-7 "ustąp pierwszeństwa". Ten jest stawiany bezpośrednio przed rondem. W efekcie, mimo iż pojazd jadący dookoła wyspy ma po prawej stronie auto wjeżdżające na skrzyżowanie, nadal otrzymuje przed nim pierwszeństwo. Objeżdża wyspę do wybranego zjazdu jako pierwszy.

Rondo, zmiana pasa ruchu i kwestia pierwszeństwa

Pierwszeństwo na rondzie to nie tylko termin, który odnosi się do kwestii wjeżdżania na to skrzyżowanie. Pierwszeństwo odnosi się również do kwestii jazdy dookoła wyspy. W Polsce obowiązuje ruch prawostronny i zasada prawej dłoni. Właśnie dlatego np. pojazdy jadące prawym pasem, mają na rondzie pierwszeństwo. Gdy samochód zjeżdża z pasa lewego, jego kierowca powinien pamiętać o ustąpieniu pierwszeństwa autom jadącym pasem prawym.

Tu również zasady generalne mogą zostać wyłączone. Drogowcy mogą bowiem np. zastosować pasy kierunkowe czy sprowadzające. Dodatkowo często łączą je z linią ciągłą. W takim przypadku o zmianie pasa ruchu na rondzie może nie być mowy.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.