Droższy przejazd autostradą A2

Od poniedziałku kierowcy aut osobowych za przejazd odcinkiem autostrady A2 płacą 13 zamiast 12 złotych. Kurs z Warszawy do Nowego Tomyśla w jedną stronę kosztuje teraz 39 zł

Na wszystkich trzech odcinkach autostrady A2 (Konin-Września, Września-Poznań i Poznań-Nowy Tomyśl) zamiast 12 płacimy teraz 13 zł. Na bramkach więcej płacić muszą zarówno motocykliści, właściciele samochodów osobowych, jak i kierowcy tzw. pojazdów ponadnormatywnych. Do tej pory ci ostatni płacili 110 zł za przejazd każdym z odcinków autostrady, po podwyżce będą musieli wydać po 130 zł na każdej bramce. W związku z podwyżką zmienią się też ceny kart rabatowych.

To trzecia podwyżka w ciągu ostatnich ośmiu lat. Ostatnia miała miejsce w marcu ubiegłego roku. Dlaczego jest coraz drożej? Zarządca płatnej A2 nie musi się z tego tłumaczyć, bo prawo do dowolnego kształtowania cen za przejazdy wybudowaną przez siebie trasą daje jej umowa koncesyjna. Jak jednak wyjaśniała rzeczniczka spółki Autostrada Wielkopolska Zofia Kwiatkowska, jedną z przyczyn podniesienia stawek jest wzrost podatku VAT - Ponadto od dwóch lat mamy zgodę banków na wprowadzenie stawki 13 zł dla samochodów osobowych. Wzrost cen zakłada też nasz plan finansowy, podpisany przez stronę rządową - dodała Kwiatkowska.

W kolejnych latach kierowcom grożą jednak kolejne podwyżki. Plan finansowy zarządcy zakłada, że cena może rosnąć o 1 zł z roku na rok aż osiągnie 18 zł. Nie wiadomo jednak, w ciągu ilu lat mogłoby do tego dojść.

Źródło: poznan.gazeta.pl

Po narkotykach rozum wysiada - ZOBACZ TUTAJ

Niebezpieczny zapach - ZOBACZ TUTAJ

Citroen Berlingo - ogłoszenia

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.