90 lat Mazdy | Galeria

Z okazji urodzin japońskiej marki przywołujemy historię jej logo i prezentujemy zdjęcia najważniejszych modeli

Szerzej historię Mazdy opisywaliśmy w ubiegłym roku, kiedy to firma świętowała 50. rocznicę rozpoczęcia produkcji aut osobowych (czytaj więcej ). Marka powstała jednak znacznie wcześniej, bo w 1920 roku.

Dzisiaj, z okazji 90. urodzin Mazdy, przywołujemy historię jej symboli i zapraszamy do obszernej galerii zdjęć najważniejszych modeli marki.

1936

logo Mazdylogo Mazdy Mazda

To pierwsze oficjalne logo firmowe Mazdy, zarejestrowane w 1936 roku, kiedy ta rozpoczęła produkcję trójkołowych pojazdów dostawczych. Imienia marce użyczył Ahura Mazda - najwyższe bóstwo religii zoroastriańskiej. Niektórzy twierdzą także, że nazwa marki to zanglicyzowana forma nazwiska Jujiro Matsudy, założyciela Mazdy.

logo Mazdylogo Mazdy Mazda

W roku 1936 pojawił się również ten symbol Mazdy. Był on inspirowany herbem miasta, w którym założono firmę. Symbol odzwierciedla silny związek marki z Hiroszimą - miastem, w którym do dzisiaj mieści się światowa siedziba firmy. "Szczyty" w środkowej części logo tworzą stylizowaną, potrójną literę "M", która symbolizuje hasło "Mazda as motor manufacturer"(Mazda jako producent samochodów). Skrzydła znajdujące się po obu jej stronach odzwierciedlają cechy Mazdy: zwinność, szybkość i umiejętność wznoszenia się ponad przeciętność.

1959

logo Mazdylogo Mazdy Mazda

Prezentacja tego klasycznego logo z literą "M" zbiegła się w czasie z wprowadzeniem na rynek samochodów osobowych Mazdy w roku 1959. Pierwszym pojazdem opatrzonym tym logotypem była Mazda R360 Coupe.

1975

logo Mazdylogo Mazdy Mazda

W roku 1975 pojawiło się to klasyczne już logo. Tym samym zrodziła się nowa tożsamość korporacyjna Mazdy. Dzisiaj, trzydzieści pięć lat później, logotyp ten wciąż jest nieodłącznym elementem wizerunku marki.

1992

W 1991 roku Japończycy wprowadzili nowe logo, przypominające romb. Po proteście firmy Renault przestylizowano je jednak na zaprezentowaną obok "łezkę".

logo Mazdylogo Mazdy Mazda

To logo marki pojawiło się w roku 1992. Towarzyszył mu logotyp korporacyjny Mazdy wprowadzony w roku 1975. Forma symbolu ma odzwierciedlać skrzydła, słońce oraz krąg światła - to na jego podstawie opracowano obecne logo Mazdy.

1997

logo Mazdylogo Mazdy Mazda

Nowe logo wprowadzono w czerwcu 1997 r. Przedstawia ono inicjał Mazdy - literę "M" z wyróżniającym się kształtem "V" symbolizującym skrzydła, które spółka rozkłada, przygotowując się do lotu w przyszłość. W roku 2002 filozofię tę umocniono, wprowadzając hasło Zoom-Zoom, które wyraża "emocje ruchu" nierozerwalnie związane z pojazdami Mazdy.

Mazda 6 2.2 MZR-CD Sport - chwyta za serce? - TEST

Mazda CX-9 znów w salonach

Mazda 3 - uśmiechnięta

Mazda 626 - ogłoszenia

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.