Sprawdź ciśnienie!

Za tydzień, 4 października, rusza VI edycja ogólnopolskiej akcji Michelin i Statoil - "Ciśnienie pod kontrolą". A Ty jak często sprawdzasz ciśnienie w oponach swojego auta?

Wszystkie samochody w jednym miejscu - parking.moto.pl

Podczas akcji na 30 wybranych stacjach Statoil w Polsce zostanie sprawdzone ciśnienie i głębokość bieżników opon w kilkunastu tys. samochodów. Ponadto pracownicy sieci punktów serwisowych Euromaster będą mierzyć głębokość bieżników opon, a wolontariusze z PCK zmierzą ciśnienie tętnicze. Tydzień Dobrego Ciśnienia trwa od 4 do 8 października w 21 miastach w Polsce:

Sprawdzenia ciśnienia należy dokonywać w odpowiednich warunkach. Podczas jazdy koło nagrzewa się, a wówczas ciśnienie w oponie rośnie. Zaleca się więc, aby pomiaru nie dokonywać zaraz po zatrzymaniu auta. Lepiej chwilę odczekać i zrobić to, gdy opona jest zimna.

Jak ciśnienie w oponach wpływa na bezpieczeństwo drogowe? Nieprawidłowe ciśnienie zmniejsza przyczepność opon i wydłuża drogę hamowania. Akcja ma także uświadamiać kierowcom, że samochody na oponach z nieprawidłowym ciśnieniem zużywają więcej paliwa. Testy dowodzą, że jadąc na oponach o zbyt niskim ciśnieniu jest to średnioo 0,3 litra benzyny więcej na każde 100 kilometrów. Jak pokazują dane ASFA (Francuskie Stowarzyszenie Firm Eksploatujących Autostrady) z 2009 roku, aż 6% śmiertelnych wypadków na drogach szybkiego ruchu powodowanych jest złym stanem ogumienia.

Od początku akcji, czyli od 2006 roku, zmierzyliśmy ciśnienie w oponach około 30 000 aut i w ponad 60-70% przypadków okazywało się, że jest ono nieprawidłowe - mówi Iwona Jabłonowska z Michelin Polska.

Uwaga! Należy zwracać uwagę na stan manometrów na stacjach benzynowych. Niektóre z nich nie działają prawidłowo i wskazują np. zaniżony wynik. Tym bardziej warto kontrolować ciśnienie w oponach raz w miesiącu, korzystając z różnych mierników, o ile nie dysponujemy własnym, sprawdzonym urządzeniem. A Wy jak często sprawdzacie ciśnienie w oponach? Zapraszamy do głosowania w naszym sondażu.

Marcin Sobolewski, źródło: Michelin

Włosi wracają do USA - ZOBACZ TUTAJ

Urodziny Michelin - ZOBACZ TUTAJ

Opony.moto.pl - kup opony na zimę

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.