Alfa nie wstąpi do Policji?

Ponętna Włoszka w mundurze już niedługo wyjedzie na polskie drogi. Plotki o unieważnieniu przetargu na zakup nowych radiowozów to tylko... plotki

Wszystko o Alfie 159: parametry, osiągi, oceny

Wiosną Policja kupiła 120 egzemplarzy Alfy Romeo 159 z 200-konnym silnikiem 1.75 TBi (więcej tutaj ). Niedawno uzyskaliśmy informację, jakoby przetarg miał zostać unieważniony. Powód? Jedna z marek - Kia - zakwestionowała wyposażenie Alfy, a dokładniej brak regulacji wysokości mocowania pasów bezpieczeństwa.

Kia nie brała udziału w tym przetargu z powodu braku samochodu spełniającego jego kryteria - powiedział nam Wojciech Szyszko, dyrektor zarządzający Kia Motors Polska.

Ostatecznie tę informację potwierdził nam Rafał Grzanecki z Fiat Auto Poland. Dowiedzieliśmy się, że nie ma żadnych informacji o unieważnieniu przetargu na dostawę 159-ek.

Przypomnijmy, że policja wymagała wozu z silnikiem o mocy 200 koni, zdolnego rozwinąć prędkość co najmniej 210 km/h i przyspieszającego do setki w 9 sekund. Alfa 159 okazała się tańsza od Opla Insignii, który również startował w przetargu.

A co z Kią? Dotychczas policja zakupiła 2,5 tys. cee'dów, ale już za kilka miesięcy pojawi się w Europie następca Magentisa (więcej tutaj ). Wersja sprzedawana już w Korei i USA pod nazwą Optima dysponuje 2,4-litrowym, wolnossącym motorem benzynowym o mocy 200 koni. Niebawem dołączy do niej turbobenzyna o pojemności 2 litrów i mocy 278 koni, znana z Hyundaia Sonaty. Na Starym Kontynencie z pewnością nie zabraknie też turbodoładowanych diesli o pojemności 1,7 i 2 litrów. Prawdopodobnie z tym modelem Koreańczycy również spróbują swoich sił w policyjnych przetargach.

W 2011 roku budżet Policji zwiększy się o 7,6 proc., a wydatki na tzw. rzeczówkę (paliwo, wyposażenie, remonty i nowe radiowozy) wzrosną o 45 proc. - z 829 mln zł do 1 mld 200 mln zł. Do rozdysponowania będą również środki z funduszy unijnych. Szykuje się więc zacięta walka w kolejnych przetargach. Najważniejsze, żeby nowe zakupy wiernie służyły naszym policjantom.

Alfa 159 w teście - sprawdzi się w policyjnej służbie?

312 razy Alfa Romeo - wielki zlot w Wielkiej Brytanii - ZOBACZ TUTAJ

Radiowozy świata - ZOBACZ GALERIĘ

Samochody: Alfa Romeo 159 - ogłoszenia

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.