Policja sprawdzi szyby i tłumiki

Gdańska policja odbiera sonometr - urządzenie mierzące hałas wytwarzany przez samochody i motocykle. Rozpoczyna też kontrole przejrzystość przyciemnianych szyb samochodowych

Przyciemnione samochodowe szyby muszą spełniać ustawowe normy, ale wielu właścicieli samochodu ich nie przestrzega.

Przepisy bezwzględnie zabraniają przyciemniania szyby przedniej czołowej oraz przednich bocznych. Powodem jest zmniejszenie widoczności przez folie przyciemniające i inne tego typu zabiegi tuningujące.

Minimalna przepuszczalność światła szyby czołowej musi być nie mniejsza niż 75 proc. i winna to potwierdzać homologacja. Natomiast szyby boczne przednie powinny przepuszczalność nie mniej, niż 70 proc. światła.

Kierowcom aut nie spełniających tych norm grozi zatrzymanie dowodu rejestracyjnego oraz mandat karny w wysokości do 500 zł. Za przyciemnianie szyby tylnej i bocznych tylnych nic nie grozi.

Z kolei sonometr będzie sprawdzał pojazdy z miejscach, w których mieszkańcy skarżą się na wyjątkowo hałaśliwie auta i motocykle. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, pojazd nie może pracować głośniej, niż 94 decybele. Za przekroczenie normy również grozi utrata dowodu rejestracyjnego i mandat karny.

Źródło: Gazeta Trójmiasto

Kierowco, sprawdź promile - ZOBACZ TUTAJ

Świadomi i nieświadomi kierowcy - ZOBACZ TUTAJ

Samochody: Ford Focus - ogłoszenia

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.