W kwietniu sprzedaż aut w USA wzrosła o 20 proc.

W kwietniu Amerykanie kupili 979,7 tys. nowych aut, jedną piątą więcej niż przed rokiem

Sprzedaż nowych samochodów osobowych jest często traktowana jako barometr gospodarki. Patrząc na statystyki sprzedaży aut w USA, tamtejsza gospodarka najgorsze ma już za sobą. W kwietniu Amerykanie kupili o 20 proc. aut więcej niż przed rokiem i był to już czwarty z rzędu miesiąc ożywienia na rynku motoryzacyjnym USA. Już w marcu wydatki konsumpcyjne Amerykanów wzrosły o 0,6 proc., licząc rok do roku. Ale ten wzrost mieszkańcy USA sfinansowali, sięgając po oszczędności, bo ich zarobki praktycznie nie wzrosły.

- Widać, że gospodarka USA wychodzi z kryzysu, ale w tempie, które nie będzie tak gwałtowne jak w czasie poprzednich powojennych kryzysów. To będzie raczej scenariusz powolnego i spokojnego wychodzenia z kryzysu - ocenił wiceprezes GM Steven Carlisle.

Ten największy amerykański producent samochodów już od sześciu miesięcy notuje wzrost sprzedaży w USA i już w kwietniu - cztery lata przed terminem - zwrócił ponad 8 mld dol. ratunkowych pożyczek rządom USA i Kanady. W kwietniu GM sprzedał na rodzimym rynku 184 tys. aut, zaledwie 6,4 proc. więcej niż rok wcześniej. Dużo mocniej wiatr w żagiel chwycił Ford, który w zeszłym miesiącu sprzedał w USA 167,5 tys. samochodów - o jedną czwartą więcej niż przed rokiem. Ford już piąty miesiąc z rzędu zwiększa sprzedaż aut o co najmniej 20 proc., licząc rok do roku.

Toyota , która w marcu tylko o włos pozostawała za GM, w zeszłym miesiącu wyraźnie zwolniła tempa. Japoński koncern spadł na trzecią pozycję na amerykańskim rynku, ustępując pola i GM , i Fordowi .

Cieszy się też Chrysler . W zeszłym miesiącu ten koncern zwiększył sprzedaż aut o 25 proc.

Andrzej Kublik, wyborcza.pl

Camaro przyjedzie do Europy - ZOBACZ TUTAJ

Bo liczy się wnętrze - ZOBACZ TUTAJ

Samochody: Jeep Wrangler - ogłoszenia

Więcej o:
Copyright © Agora SA