Genewa 2010 | Nowy Nissan Micra

Czy Micra jest jeszcze ważnym modelem dla Nissana? Tak, ale rynek europejski nie wydaje się już priorytetowy. Nieduże nadwozie, zachowawcza stylistyka i jeden silnik w dwóch wersjach mocy to przepis na czwartą generację Micry

Pierwszą Micrę Nissan zaprezentował w 1982 roku. Wydaje się, że w stosunku do pozostałych, większych modeli zmienianych dwa razy częściej, mała Micra była zaniedbywanym modelem. Ale zarówno pierwsza, jak i dwie pozostałe generacje (1992, 2003) zostały dobrze przyjęte przez klientów. Micra II zdobyła nawet, jako pierwszy samochód japoński, tytuł Samochodu Roku 1993. Ostatnia generacja, choć cukierkowa, dość często jest widywana także na naszych drogach.

Biorąc pod uwagę opinie na temat stylistyki ostatniej Micry, najnowsza także powinna być skazana na sukces. Nadwozie jest całkiem ładne, choć trzeba przyznać, że jakby spóźnione o dekadę. Także wymiary zewnętrzne o tym świadczą, zwłaszcza długość 3,78 m - o 0,2 m mniej, niż przeciętne auto segmentu B. Wnętrze twardo wykończone też nie zyska w oczach klientów, zwłaszcza zaznajomionych z europejską konkurencją. Patrząc na całokształt można odnieść wrażenie, że cały projekt powstał wiele lat temu, a teraz wyciągnięto go z szuflady i przedstawiono jako całkowicie nowy model.

Pod względem konstrukcyjnym Micrze nie można zarzucić zacofania. Zbudowano ją na nowej płycie podłogowej Nissana o oznaczeniu V, która posłużyła za bazę także dla niedawno zaprezentowanego Juke'a . Patrząc na paletę jednostek ów chwilowy entuzjazm znów przygasa. Europejczycy będą mieli do wyboru jeden silnik w dwóch wariantach. Będzie to trzycylindrowy benzyniak o pojemności 1,2 litra i osiągający 80 KM w wersji wolnossącej, lub 98 KM w doładowanej. Obok skrzyni ręcznej, pięciobiegowej dostępna będzie przekładnia CVT. Niestety to nieco za mało, by nawiązać skuteczną rywalizację w segmencie B.

Nowa Micra będzie produkowana w czterech fabrykach rozsianych po całym świecie: w Meksyku, Tajlandii, Chinach i Indiach. Najprawdopodobniej do Europy małe Nissany będą przyjeżdżały z tego ostatniego kraju.

ZOBACZ TAKŻE:

To nie joke, to Nissan Juke

Samochody: Nissan Micra - ogłoszenia

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.