Genewa 2010 | Porsche 918 Spyder

Póki co, jest to bez wątpienia największa niespodzianka tegorocznego salonu samochodowego w Genewie. Hybrydowy wtyczkowóz Porsche potrafi na torze pokonać legendarną Carrerę GT, a przy spokojnej jeździe zużywa śladowe ilości paliwa

Koncepcyjne 918 Spyder to bardzo "niegrzeczna" hybryda. Sercem napędu jest umieszczone centralnie, 500-konne wysokoobrotowe V8 o pojemności 3,4 l. Współpracuje ono z dwoma silnikami elektrycznymi (po jednym na oś) generującymi łącznie moc 218 KM, czerpiącymi energię z chłodzonego cieczą zestawu litowo-jonowych akumulatorów. Baterie można doładowywać z domowego gniazdka oraz podczas jazdy, dzięki systemowi odzyskiwania energii kinetycznej. Auto wyposażone jest w siedmiostopniową, dwusprzęgłową skrzynię biegów PDK, której przełożenia zmieniać można za pomocą łopatek umieszczonych przy kierownicy.

Dzięki elektrycznemu silnikowi przy osi przedniej, Porsche ma napęd na wszystkie cztery koła. Do setki przyśpiesza w 3,2 sekundy i potrafi osiągnąć prędkość maksymalną wynoszącą 320 km/h. Konstruktorzy zapewniają też, że legendarną północną pętlę - Nordschleife, jest w stanie pokonać w czasie 7 min 30 sek. Szybciej niż Porsche Carrera GT.

W zależności od tego, czy kierowca zamierza wybrać się na leniwą niedzielną przejażdżkę, czy planuje poszaleć na torze, może wybrać jeden z czterech trybów pracy napędu. "E-Drive" to jazda z użyciem wyłącznie silników elektrycznych (zasięg - 25 km). "Hybrid" służy do jazdy codziennej, "Sport Hybrid" - do sportowej, a do bicia rekordów najlepiej nadaje się tryb "Race Hybrid".

Jeśli myślicie, że to już koniec dobrych wieści, posłuchajcie jakim zużyciem paliwa może się pochwalić. Otóż producent zapewnia, że na przejechanie 100 km hybrydowa 918-ka potrzebuje średnio tylko 3 l paliwa. Ekologów ucieszy natomiast poziom emisji CO2, wynoszący zaledwie 70 g dwutlenku węgla na każdy przejechany kilometr.

Jeśli tak wyglądać ma przyszłość sportowych aut... nie mamy nic przeciwko.

Porsche 918 Spyder Concept

ZOBACZ TAKŻE:

Nowe Porsche Cayenne - ZOBACZ TUTAJ

Samochody: Porsche - ogłoszenia

Więcej o:
Copyright © Agora SA