Jeszcze drożej na A2!

1 marca od godziny 6.00 rano stawka za przejazd płatnymi odcinkami autostrady A2 wzrośnie z 33 do 36 zł

Autostrada A2 to obecnie 250-kilometrowy odcinek z Nowego Tomyśla do Strykowa. W części Nowy Tomyśl - Konin zarządzana jest przez firmę Autostrada Wielkopolska, o resztę dba GDDKiA. Co ciekawe, tylko ten pierwszy odcinek jest płatny.

Do tej pory Autostrada Wielkopolska inkasowała 11 zł (samochody osobowe, motocykle) za przejazd przez każdą z bramek, których jest aż trzy. Oznaczało to, że każdy kto chciał przejechać 150-kilometrowy odcinek musiał liczyć się z kosztem 33 zł. Już od poniedziałku będzie to jednak 36 zł.

Na tym nie koniec złych wieści. Aktualnie wolny od opłat odcinek Konin-Stryków na przełomie tego roku również zostanie przemianowany na płatny. Już trwają prace nad budową bramek, dlatego opóźnień najprawdopodobniej nie będzie. GDDKiA obiecuje jednak, że pokonanie ich odcinka nie będzie tak kosztowne, jak u sąsiada. Dodatkowo przejazd upłynie bardziej komfortowo, ponieważ punkty poboru opłat będą usytuowane tak jak we Włoszech tylko przy zjazdach. Kierowcy wjeżdżający otrzymują bilet, za który zapłacą, opuszczając autostradę.

Warto przy okazji wspomnieć o problemie, o którym już od dawna sygnalizują motocykliści. Już od ponad roku walczą oni o wydzielenie odrębnej klasy dla jednośladów, co pozwoliłoby na obniżenie ich opłat. Właśnie taki system jest na zachodzie. Minęło sporo czasu, a efektów nie widać. Co więcej, są już pierwsze skazane osoby, które brały udział w demonstracjach. Jak widać zarządcy autostrad nie przebierają w środkach, aby pozostać przy swoim.

16 zł za 60 km autostrady Kraków-Katowice - ZOBACZ TUTAJ

Motocykliści kolejny raz na bramkach A4 - ZOBACZ TUTAJ Naczelny Świata Motocykli o proteście na A4 - ZOBACZ TUTAJ

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.