GLK, które jedzie 322 km/h

Mercedes GLK dołączył do elitarnego grona modeli, w którym Brabus montuje swój topowy silnik. Co to oznacza? To, że GLK może mieć teraz 750 KM

Nie trudno się domyślić, że Brabus tym samym stworzył najszybszego GLK na świecie. Mało tego podczas ostatnich prób na włoskim torze Nardo kierowcy tego potwora udało się rozwinąć niebotyczną, jak na SUV-a , prędkość 322,3 km/h. Tym, samym Brabus GLK V12 pobił rekord świata w swojej klasie.

Warto wspomnieć kilka szczegółów dotyczących flagowej jednostki. Oryginalnie z fabryki Mercedesa wyjeżdża jako motor V12 o pojemności 5,5 l i mocy 517 KM ( Mercedes S 600). W Bottrop jego oblicze całkowicie się zmienia. Przede wszystkim silnik zostaje rozwiercony do pojemności 6,3 l. Później montuje się większe turbiny, czy wydajniejszy intercoolery. To tylko najważniejsze zmiany, które przeprowadza się w tym silniku. Finalnie GLK w tej konfiguracji może pochwalić się mocą 750 KM dostępnym przy 5500 obr/min. Znacznie bardziej imponujący jest maksymalny moment obrotowy, który wynosi 1350 Nm. Jednak i tym razem ograniczono go do 1100 Nm. Aby można było przenieść tak imponujące wartości na asfalt z pomocą musiała przyjść odporna na przeciążenia 5-biegowa skrzynia automatyczna oraz 40-procentowa szpera.

Nawet przy takich ograniczeniach auto osiąga pierwszą "setkę" po zaledwie 4,2 s. Dwieście kilometrów na godzinę kierowca zobaczy po 12,8 s.

W nowym projekcie Brabusa nie mogło zabraknąć zmian stylistycznych. W tym wypadku miały one szczególne znaczenie, ponieważ przy prędkości rzędu 300 km/h wymaga się niesamowitej precyzji. Właśnie dlatego wszystkie nowe elementy przetestowano w tunelu aerodynamicznym.

Sporo zmian zobaczyć można również w zawieszeniu, gdzie zamontowano w pełni regulowane amortyzatory. Nowy układ hamulcowy obejmuje 12-tłoczkowe zaciski z przodu wraz z wentylowanymi tarczami o średnicy 380 mm. Z tyłu pojawiły się niewiele mniejsze o średnicy 360 mm i sześciotłoczkowe zaciski.

Ekskluzywność modelu podkreśla jego cena. Ta wynosi 397 000 euro.

Marek Sworowski                                                                           Jesteśmy też na Facebooku i Blipie

0-100 km/h w 3,6 s - ZOBACZ WIĘCEJ

Samochody: Brabus - ogłoszenia

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.