Poznaniacy jeszcze bardziej oszczędni

Szkoła Auto przeszkoliła prawie 1000 poznańskich kierowców ucząc ich zasad eko drivingu w ramach projektu "Eco Driving bezpiecznego Poznania"

Eko driving to technika jazdy samochodem mająca na celu osiągnięcie jak najniższej wartości zużycia paliwa. Za niskim spalaniem idą oszczędności odczuwalne na stacji benzynowej, a także mniejsze zanieczyszczanie środowiska . Zasady oszczędnej jazdy powstały w Skandynawii i stamtąd rozprzestrzeniają się na cały świat.

Urząd Miasta Poznania wspólnie ze Szkołą Auto, PZU S.A. i WORD w Poznaniu postanowił zorganizować cykl szkoleń na niespotykaną dotąd skalę. Zasad oszczędnej jazdy uczyło się 954 poznańskich kierowców.

Kursanci, tuż przed rozpoczęciem nauki zostali poddani testowi nawyków. Polegał on na wspólnej jeździe z instruktorem, który był jedynie obserwatorem, notującym ewentualne błędy. Podczas tego testu średnie spalanie wyniosło 7,2 l/100 km. Po zakończeniu kursu przeprowadzono test korzyści - przejazd odbył się dokładnie tą samą trasą, co w pierwszym teście. Tym razem instruktor udzielał dodatkowych wskazówek. Średni poziom zużycia paliwa obniżył się do 5,8 l/100 km, czyli prawie o 1,5 litra. Daje to oszczędność około 5 gr/km.

Rekordowo niskie zużycie paliwa, jakie udało się osiągnąć podczas kursu, wyniosło zaledwie 4,2 l/100 km. Uzyskał je kierowca prowadzący Octavię 1.9 TDI. Z naszych obserwacji wynika, że poznaniacy zaakceptowali "zielony styl jazdy". Miejmy nadzieję, że nowe nawyki nie zostaną szybko zapomniane i że eko-jazda będzie zyskiwać coraz szersze rzesze zwolenników - powiedział Michał Kopeć, Dyrektor Szkoły Auto

Marcin Lewandowski

BMW 5 (F10)

DKW GT Malzoni - brazylijski klasyk - ZOBACZ TUTAJ

Samochody: Skoda Roomster - ogłoszenia

Więcej o:
Copyright © Agora SA