Bezpieczna zima z Goodyear i Moto.pl

Nasz konkurs zakończony. Wśród autorów prawidłowych odpowiedzi wylosowaliśmy szczęśliwców, którzy w najbliższy weekend wezmą udział w profesjonalnym szkoleniu w szkole doskonalenia jazdy Abarth Driving Experience

Konkurs "Bezpieczna zima z Goodyear", którego partnerem był portal Moto.pl, trwał do 5 listopada. Aby wziąć w nim udział, należało odpowiedzieć prawidłowo na pięć testowych pytań i udzielić ciekawej odpowiedzi na szóste. Oto prawidłowe odpowiedzi na pytania testowe:

1. Aby zapewnić optymalne bezpieczeństwo jazdy samochodem, opony zimowe należy zakładać: b) kiedy średnia temperatura w ciągu doby spada do około 7 stopni Celsjusza lub poniżej tej wartości.

2. Dbając o bezpieczeństwo jazdy, przed sezonem zimowym należy: a) przynajmniej raz w miesiącu kontrolować ciśnienie w oponach i zawsze napełniać opony tylko taką ilością powietrza, jaką rekomenduje producent pojazdu.

3. Używanie zimowych opon tylko na przedniej lub tylnej osi jest: b) niebezpieczne i może spowodować, że samochód będzie się zachowywał nieprzewidywalnie.

4. Dojeżdżając do skrzyżowania do śliskiej i pokrytej śniegiem nawierzchni: a) w samochodzie bez ABS-u stosujemy hamowanie pulsacyjne, czyli szybkie naciskamy i puszczamy hamulec. Jeśli nasze auto wyposażone jest w ABS - po prostu mocno wciskamy hamulec.

5. W przypadku wpadnięcia w poślizg na śliskiej nawierzchni najprostszym sposobem na odzyskanie kontroli nad samochodem jest: c) puszczenie hamulca.

Otrzymaliśmy bardzo wiele ciekawych odpowiedzi na szóste pytanie: "Dlaczego właśnie ja powinienem wziąć udział w kursie techniki doskonalenia jazdy? W jaki sposób umiejętności zdobyte podczas szkolenia przydadzą się w jeździe samochodem?". Spośród nich wylosowaliśmy szczęśliwców, którzy dzięki Goodyearowi w najbliższy weekend wezmą udział w profesjonalnym szkoleniu w szkole doskonalenia jazdy Abarth Driving Experience. Oto kilka przykładowych odpowiedzi:

Wydaje mi się że jak przejeżdżam w pracy rocznie 50 tyś km to już wszystko umiem i wiele na drogach widziałem, a tak naprawdę to trudne sytuacje na jezdni przypominają mi że nadal ciągle muszę się uczyć, że każdy dzień wymaga ode mnie wytrwałości i pracy aby być lepszym i rozsądniejszym kierowcą. Doświadczenie najtrudniejszych ale kontrolowanych warunków pod okiem instruktora pozwoli mi uzyskać kolejny szlif. No cóż ... do zobaczenia!

Znam aż kilka powodów, dlaczego właśnie ja powinienem wziąć udział w kursie techniki doskonalenia jazdy. Oto one: 1. W styczniu wybieramy się z rodziną na południe Polski. Chciałbym mieć komfort psychiczny, że dopilnowałem wszystkiego, by dobrze czuć się na drodze nawet podczas trudnych warunków pogodowych oraz by rodzina czuła się ze mną bezpiecznie - to przecież wpłynie na przyjemność długiej jazdy. A bezpieczeństwo najbliższych jest najważniejsze. 2. Od zawsze interesowałem się samochodami, więc taki kurs da mi przydatną wiedzę, którą będę wykorzystywał podczas jazdy samochodem. Jest wiele pytań, które chciałbym zadać instruktorom, nauczyć się nowych rzeczy, sprawdzić i polepszyć swoje umiejętności jazdy w trudnych warunkach. Z pewnością będę pilnym uczniem :) 3. Ten kurs da mi także niesamowitą przyjemność bo bardzo lubię siedzieć za kółkiem. Myślę, że to może być niesamowite wydarzenie. 4. Nie będę ukrywał następnego powodu - jestem studentem - i chciałbym przede wszystkim pokazać rodzinie, że mimo mojego wieku mogą mieć do mnie pełne zaufanie bo jestem odpowiedzialnym kierowcą. 5. Uważam, że samochód to najlepszy przyjaciel mężczyzny, a przyjaciół trzeba dobrze poznać;) A szczególnie jak jest się automaniakiem. 6. Wiadomości zdobyte na kursie przydadzą mi się nacodzień, chciałbym wiedzieć, jak najlepiej zachować się w trudnych sytuacjach na drodze.

Po pierwsze dlaczego nie? Ja nie widzę żadnych przeciwwskazań. Po drugie bo jestem kobietą, a jak uważa większość facetów one nie potrafią jeździć więc przyda im się trening. Po trzecie bo niedługo mam urodziny (27, ale przecież zawsze będę gorącą osiemnastką), a jak wiadomo bez prezentu się nie obejdzie. Po czwarte bo jak to mówią o mnie znajomi "mała wariatka ze mnie" (niestety czasem też na drodze). Po piąte bo zawsze o tym marzyłam i w końcu czas zrealizować marzenia. Po szóste umiejętności te przydadzą mi się w życiu bo lubię jeździć autkiem (szczególnie jak się śpieszę do pracy). Po siódme ... hmm ... chyba już wystarczy tego przekonywania. Macie lepszego kandydata? No właśnie tak myślałam, że nie.

Autorzy - naszym zdaniem - najlepszych odpowiedzi to:

Michał Kibil Monika Zakrzewska Marcin Samodulski Mariusz Wasilewski Wojciech Musiał Kat Tuziemski Michał Szczęsny Małgosia Broniszewska Tomek Różyński Marcin Kwiatkowski Wiktor Borowski Artur Stelmach Bolek Samodulski Olimpia Lis Marcin Klasa Wojciech Sikorski Bartosz Rulko Paweł Obłękowski Jarosław Pytko Jacek Musiałek Łukasz Maćkowski Arkadiusz Bijas Małgorzata Radziszewska

Szkolenie Abarth Driving Experience, prowadzone przez licencjonowanych instruktorów w samochodach marki Abarth, pozwoli poznać i wyeliminować niewłaściwe odruchy, nauczyć się prawidłowego reagowania w krytycznych sytuacjach na drodze oraz panowania nad pojazdem w ekstremalnych warunkach, których w zimie nie brakuje. Dzięki profesjonalnemu wyposażeniu, m.in. nawadnianej płycie poślizgowej i samochodom wyposażonym w troleje, każdy z uczestników pozna zagrożenia, jakie mogą pojawić się na zimowej drodze, a także sposoby ich omijania.

Z finalistami spotkamy się 14 i 15 listopada na warszawskim lotnisku Bemowo. Na najlepszego kierowcę czeka komplet opon zimowych, a na wszystkich - zestaw upominków Goodyeara oraz niezapomniane doświadczenia pod okiem profesjonalnych instruktorów. Dziękujemy Czytelnikom Moto.pl za udział w konkursie i gratulujemy finalistom.

Marcin Sobolewski

Opony zimowe - nowości 2009/10 - ZOBACZ TUTAJ

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.