Elektryczne auto z Polski

Do końca 2010 r. ma powstać w Polsce prototyp miejskiego samochodu z napędem elektrycznym o zasięgu minimum 150 km. Pomieści 4-5 osób i rozpędzi się do 100 km/h

Krakowska spółka Car Technology z partnerami (m.in. warszawskim Instytutem Elektrotechniki) wygrała przetarg małopolskiej Agencji Rozwoju Regionalnego (MARR) na budowę prototypu auta elektrycznego. Zamiast miliardów, na realizację projektu otrzymała tylko 8,4 mln złotych. Mimo to podjęła się realizacji projektu.

Firma zaprojektuje od podstaw całą konstrukcję poza silnikiem, którego budowa leży po stronie Instytutu Elektrotechniki. Nowy samochód pomieści 4-5 osób lub 2 i bagaż i rozpędzi się do 100 km/h. Minimalny zasięg to 150 km, a do naładowania baterii w 80 proc. ma wystarczyć godzina. Resztę szczegółów objęto tajemnicą. Na razie powstanie tylko jeden egzemplarz elektrycznego auta z Polski. Wciąż brakuje nam infrastruktury umożliwiającej swobodne użytkowanie takich samochodów.

Car Technology ma już doświadczenie w realizacji projektów dla BMW , Forda czy Volkswagena . Jest też udziałowcem spółki produkującej luksusowe Leopardy.

Źródło: Paweł Janas, "Puls Biznesu"

Toyota Hilux 3.0 D-4D - test

Sprawdź warunki panujące na drodze - ZOBACZ TUTAJ

Bezpieczna zima z Goodyear - KONKURS

Samochody: BMW X5 - ogłoszenia

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.