C-Crosser z nową skrzynią

Oprócz drobnych zmian w wyglądzie Citroen przygotował niespotykaną dotąd w samochodach tej marki dwusprzęgłową skrzynię biegów

Zmiany we wnętrzu są niemal niezauważalne i ograniczają się do ozdobienia deski kilkoma dodatkowymi elementami chromowanymi. Zajmijmy się więc tym, co naprawdę jest nowe: skrzynią biegów.

Jest to mechaniczna, jak to określa Citroen , zrobotyzowana skrzynia o sześciu przełożeniach. Biegi nieparzyste zostały zgrupowane na jednym, a parzyste na drugim wałku skrzyni. Każdy wał wyposażony jest we własne sprzęgło, dzięki czemu w tym samym czasie mogą być "zapięte" dwa biegi, jeden przekazuje napęd, drugi natomiast czeka na swoją kolej. Skraca to czas potrzebny do realnej zmiany biegu. Przekładnia może pracować w trybie automatycznym, lub ręcznym, ale obsługiwanym oczywiście poprzez elektronikę.

Przynajmniej na początku będzie ona dostępna jedynie z wysokoprężnym silnikiem 2.2 HDI osiągającym 156 KM. Sam silnik także został zoptymalizowany pod kątem zużycia paliwa i w cyklu mieszanym konsumuje zaledwie 7,3 litra na setkę i emituje średnio 192 g CO2 na każdy przejechany kilometr.

Jakby się nie starać, nowa skrzynia jest jedynie nieco innym "automatem". Przyspieszenie jest gorsze od wersji z konwencjonalnym "manualem" o 1,2 s i wynosi 11,1 s, podobnie jak zużycie paliwa.

Marcin Lewandowski

MINI Coupe Concept

Alfa Romeo na szczęście - ZOBACZ KONIECZNIE

Poradnik: samochodem po Europie - WIĘCEJ TUTAJ

Samochody: Citroen C-Crosser - ogłoszenia

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.