Sprzedaż nowych aut w lipcu

JATO Dynamics opublikował raport dotyczący sprzedaży nowych aut w Europie w lipcu. Duża popularność małych aut, wzmacniana dodatkowo przez programy dopłat ekologicznych, a także dobre wyniki sprzedaży na mniejszych rynkach jak Austria, Włochy czy Polska zdają się nastrajać pozytywnie

Piąty miesiąc z rzędu najchętniej kupowanym w Europie autem jest Volkswagen Golf . Lipiec to także kolejny miesiąc, kiedy Golf poprawia wynik sprzedaży odnotowany w tym samym okresie w roku ubiegłym. Wzrost sprzedaży w porównaniu do 2008 r. wyniósł 26,9%. Na drugim miejscu umacnia się Ford Fiesta , który cieszy się w Europie coraz większą popularnością. 40 tys. egzemplarzy sprzedanych w ubiegłym miesiącu oznacza niemal 56% wzrost zainteresowania. Do dobrego wyniku Fiesty przyczyniają się niewątpliwie rządowe programy dopłat ekologicznych, które działają już w kilku krajach Europy Zachodniej.

JATO DynamicsJATO Dynamics JATO Dynamics Pozytywny wpływ na wyniki sprzedaży mają również inne, wspierane przez rządy inicjatywy. Dzięki nim, znacznie większym niż przed rokiem zainteresowanie cieszą się auta napędzane paliwami innymi niż benzyna czy olej napędowy. Włosi przodują w sprzedaży aut zasilanych eko-paliwami, we Francji dużą popularnością cieszą się modele wyposażone w instalacje LPG, a w Szwecji i Niemczech w CNG.

Jeśli chodzi o lipcowe wyniki poszczególnych producentów, na pierwszym miejscu znajduje się Volkswagen z nieznacznym, bo wynoszącym 1,5% wzrostem sprzedaży. Tuż za nim plasuje się Ford, którego auta cieszą się o 11,7% większą popularnością niż w lipcu roku ubiegłego. Za nimi znalazły się kolejno: Opel/Vauxhall , Fiat oraz Renault .

JATO DynamicsJATO Dynamics JATO Dynamics

A jak wygląda sytuacja w poszczególnych krajach? Z największych rynków tylko Niemcy i Francja zdają się "wychodzić na prostą", z wynikami odpowiednio: +29,5% i +3,0% w stosunku lipca ubiegłego roku. Pozytywnym symptomem są dodatnie wyniki w Austrii, Włoszech, Wielkiej Brytanii, Polsce i Słowacji, gdzie liczba rejestracji wzrosła względem takiego samego okresu w roku 2008 r.

JATO DynamicsJATO Dynamics JATO Dynamics

Bartosz Sińczuk, Źródło: JATO Dynamics

ZOBACZ TAKŻE:

Saab sprzedany w 100% - ZOBACZ TUTAJ

Samochodem na wakacje - Poradnik

Samochody: Volkswagen Golf - ogłoszenia

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.