Chińczycy wybudują dwa odcinki A2

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad otworzyła oferty w przetargu na budowę fragmentu autostrady A2 z Konotopy do Strykowa. Wstępnie koszt inwestycji szacowano na 5,7 mld zł. Po zsumowaniu najniższych ofert okazało się, że możliwe będzie zaoszczędzenie niemal połowy tej kwoty

Projektowany fragment A2 (liczący 91 km) podzielony został na pięć odcinków. Dla każdego z nich prowadzone jest oddzielne postępowanie przetargowe. Na wszystkie z nich, GDDKiA otrzymała łącznie 37 ofert. Najniższe opiewają na kwotę 3 mld zł. To o 2,7 mld mniej niż wstępnie szacowano.

W dwóch przypadkach najkorzystniejsze oferty złożyło konsorcjum firm z liderem China Overseas Engineering Group Co. Ltd na czele. W sumie, Chińczycy mieliby wybudować 49,2 km autostrady za kwotę 1,3 mld zł. To o ponad połowę taniej niż przewidywał kosztorys (2,8 mld). W dwóch innych przetargach zwyciężyło konsorcjum firm, którego liderem jest SRB Civil Engineering Ltd z Irlandii. Oferta opiewa na 1,03 mld zł i dotyczy budowy 24 km drogi. Najlepszą ofertę na ostatni odcinek planowanej autostrady przedstawiło konsorcjum z austriackim Strabagiem na czele. Za kwotę 643,8 mln zł firmy zdeklarowały wybudować 17,6 km A2. 

Jak informuje GDDKiA, ostateczny wybór wykonawców nastąpi do końca września. Proces projektowania i budowy A2 na odcinku od Strykowa do Konotopy ruszy w 2009 roku, a do użytku autostrada oddana zostanie do końca maja 2012 roku.

Bartosz Sińczuk Źródło: GDDKiA

ZOBACZ TAKŻE:

Droga do normalności - ZOBACZ TUTAJ

Samochodem po Europie - poradnik - ZOBACZ TUTAJ

Samochody: Ford Focus - ogłoszenia

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.