Wojna hybryd trwa

Niecały miesiąc temu pisaliśmy o Hondzie, która modelem Insight zdobyła pierwsze miejsce na kwietniowych listach sprzedaży w Japonii. W maju na prowadzenie wyszła już Toyota, z nowym modelem Priusa

Prius wszedł do sprzedaży w Japonii w pierwszej połowie Maja i już wtedy Toyota miała na liście oczekujących wpisane 80 tys. osób. Do końca miesiąca ta liczba zwiększyła się do robiących jeszcze większe wrażenie 110 tys. Mimo to, Toyota sprzedała "tylko" 10 915 egzemplarzy. To wynik i tak lepszy od Inisghta, który w kwietniu znalazł 10 481 nabywców, a w maju 8 183, spadając na trzecie miejsce. Na drugim miejscu pozostaje Honda Jazz - najlepiej sprzedający się samochód w zeszłym roku.

Nagły wzrost sprzedaży aut z napędem mieszanym w Japonii jest efektem wprowadzenia ulg podatkowych dla ich właścicieli. Po postu przestało się opłacać kupować samochód z konwencjonalnym napędem. Skoro Toyota ma tyle zamówień na Priusa, wygląda na to, że sytuacja nieprędko ulegnie zmianie. Ciekawe jak będzie wyglądać rywalizacja Insighta i Priusa w Europe. Pierwszy z nich jest już dostępny w Polsce, drugi wejdzie do sprzedaży niebawem. W bitwie na ceny wygra na pewno Honda - w Stanach jest tańsza od Priusa o ok. 3 tys. dolarów. Ale cena to nie wszystko, a w świadomości klientów na pewno wciąż jeszcze wygrywa Prius.

Jan Kopacz

Honda rządzi w Japonii - ZOBACZ TUTAJ

Samochody: Toyota Prius - ogłoszenia

Więcej o: