Euro NCAP chwali małe auta

Najważniejsza w Europie organizacja oceniająca jak bezpieczne są nowe samochody, opublikowała wyniki testów zderzeniowych kolejnych sześciu samochodów. Na uwagę zasługują auta małe, które pokazały, że potrafią wiele. No może nie wszystkie...

Od kiedy Euro NCAP wprowadziło nowe zasady, teoretycznie trudniej jest zdobyć maksymalną notę - takie przynajmniej było założenie, gdy zapowiadano zmiany. Z drugiej strony, dotychczasowe nowe testy organizacji pokazują jednoznacznie, że wcale nie jest tak trudno. Na trzynaście do tej pory sprawdzonych aut, tylko dwa nie dostały maksymalnej oceny - były to Subaru Impreza i Citroen C3 Picasso .

Zaraz po ogłoszeniu rozczarowujących wyników obie marki ogłosiły, że poprawią w swoich samochodach dostępność systemów bezpieczeństwa czynnego, czyli na przykład ESP. Dzięki temu, w następnych testach na pewno dostaną już pięć, a nie cztery gwiazdki, bo w nowym systemie oceniania urządzenia odpowiedzialne za bezpieczeństwo czynne są bardzo ważne. Euro NCAP nie sprawdza jednak jak dobrze działają te systemy, tylko czy są dostępne w najniższych wersjach wyposażenia.

W testach opublikowanych dziś pojawia się jedna ciekawostka, poza tym wszystko jest po staremu - pięć samochodów zdobyło pięć gwiazdek, mimo sporych różnic w poszczególnych kategoriach, na przykład ochrony pieszych. Nie jest zaskoczeniem, że małe SUV-y okazały się dużo groźniejsze dla pieszych niż niskie samochody. Audi Q5 dostało 32%, Kia Soul 39%, a Peugeot 3008 31%. Natomiast małe Honda Jazz i Hyundai i20 dostały odpowiednio 60% i 64%, za co zostały pochwalone przez Euro NCAP. Jednak jak widać nie ma to żadnego znaczenia dla całościowej oceny. Wspomnianą wcześniej ciekawostką jest Suzuki Alto . To pierwsze auto, które w nowym systemie oceniania otrzymało tylko trzy gwiazdki. Pocieszeniem może być fakt, że to Alto jest póki co niedostępne na polskim rynku i może do czasu wejścia do sprzedaży, Suzuki coś poprawi. 

A co Wy myślicie na temat testów zderzeniowych i takiego systemu oceniania? Czy wybierając samochód kwestia bezpieczeństwa jest dla Was bardzo ważna, czy dopytujecie o nią tylko "przy okazji"? Zapraszamy do komentowania.

Audi Q5 - crash test

Honda Jazz - crash test Hyundai i20 - crash test Kia Soul - crash test Peugeot 3008 Suzuki Alto - crash test

Jan Kopacz

Pierwsze gwiazdki w myśl nowych przepisów - ZOBACZ TUTAJ

Kierowca TIRa tańczy za kierownicą - WIDEO

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.