Volkswagen brata się z BYD

BYD - firma odpowiedzialna między innymi za produkcję stylistycznych podróbek samochodów innych marek, dostała właśnie wsparcie Volkswagena. Porozumienie dotyczy co prawda innej kwestii, ale jednoznacznie pokazuje, że chińska motoryzacja zyskuje na znaczeniu

Przedstawiciele Volkswagena i BYD spotykali się przez kilka miesięcy, dopracowując wszystkie szczegóły porozumienia. Podpisano je w siedzibie Volkswagena w obecności prezesa zarządu BYD - Wanga Chuanfu i prezesa niemieckiego koncernu - Martina Winterkorna. Obecność tych dwóch osobistości obrazuje, jak ważne dla obu firm jest porozumienie.

Należy przy tym zaznaczyć, że BYD jest znane nie tylko z produkcji samochodów-podróbek, ale głównie z tego, że jest jednym z największych na świecie producentów baterii litowo-jonowych (30% światowego udziału w produkcji baterii do telefonów komórkowych). Swoje doświadczenie w tworzeniu nowoczesnych akumulatorów Chińczycy wykorzystali przy produkcji pierwszego na świecie seryjnego "wtyczkowozu" - BYD F3DM . Samochód niespodziewanie pojawił się wcześniej niż nowa Toyota Prius czy Chevrolet Volt , przez pewien czas rywalizujące o to które z nich pierwsze trafi na rynek.

Bez wątpienia, to właśnie na tym polu współpraca z chińską firmą może mieć sens dla Volkswagena. W najbliższej przyszłości (2-3 lata) z fabryk różnych marek całej grupy koncernu mają zacząć wyjeżdżać samochody hybrydowe i w pełni elektryczne, wykorzystujące być może baterie produkowane przez BYD. Jak mówi Urlich Hackenberg odpowiedzialny za rozwój technologiczny Volkswagena: 

Nasza firme będzie konsekwentnie rozwijała swoją technologię "BlueMotion". Oczywiście samochody hybrydowe i elektryczne będą z czasem odgrywały coraz bardziej istotną rolę. Jeśli chcemy wejść na chiński rynek, potencjalni partnerzy, tacy jak BYD pomogą nam w szybkim rozwoju naszych aktywności.

Oczywiście bratanie się z BYD może być bardzo korzystne dla Volkswagena, ale czy podpisywanie umów z firmą, która bez żadnych skrupułów wytwarza podróbki nie jest przypadkiem cichym przyzwoleniem na jej działania? Miejmy nadzieję, że niemiecki koncern nie będzie żałował tej decyzji.

Jan Kopacz

Hybrydowy Volkswagen Touareg - już za rok? - ZOBACZ TUTAJ

Diesel vs. Hybryda - stronnicze porównanie - WIDEO

Samochody: Volkswagen Golf - ogłoszenia

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.