Colt Cleartec od 41 190 zł

Polski oddział Mitsubishi wprowadza do sprzedaży ekologiczne wersje Colta, zarówno w wersji trzy- jak i pięciodrzwiowej. Tylko czy Polacy są gotowi dopłacać 3,5 tys. zł za ekologię?

Z zewnątrz ekologiczne miejskie Mitsubishi nie różni się właściwie niczym od zwykłej wersji. Bardzo wprawne oko zauważy być może jedyną zmianę - opony o niższych oporach toczenia. To jedyna widoczna gołym okiem zmiana, bo tego że opony napompowano o 0,2 bara mocniej niż seryjnie chyba nikt nie dostrzeże. Wszystkie pozostałe modyfikacje przeprowadzono w silniku, skrzyni biegów i alternatorze.

Zmiany techniczne nie są szczególnie rewolucyjne - wykorzystano raczej rozwiązania, które już od pewnego czasu sprawdzają się w innych samochodach o aspiracjach ekologicznych. Colta Cleartec wyposażono w system Start&Stop - w nomenklaturze Mitsubishi "AS&G" (Auto Stop&Go). Alternator wykorzystuje energię z hamowania do ładowania akumulatora, poza tym pracuje bardziej wydajnie niż standardowe urządzenie. Wydłużono też nieznacznie przełożenie przekładni głównej. Żeby obniżyć straty energii w silniku, zastosowano też olej o zmniejszonej lepkości.

Dzięki tym wszystkim zmianom emisja CO2 spadła w silniku 1,1 z 135 do 115 g/km, a w silniku 1,3 z 143 do 119 g/km. Oba wyniki są najlepszymi w tej klasie samochodów, przynajmniej jeśli chodzi o silniki benzynowe. Średnie zużycie paliwa oczywiście również spadło i wynosi 4,9 i 5,0 l/100 km odpowiednio dla silników 1,1 i 1,3. Co ciekawe, przyspieszenie do setki w wersji słabszej pogorszyło się o 0,8 sekundy i wynosi teraz 14,1 sekundy, a w wersji mocniejszej polepszyło się: z 11,1 do 10,6 sekundy. 

Oczywiście za ekologię trzeba dopłacić. Nie jest to może zbyt wielka różnica - przy obecnych cenach promocyjnych na zwykłe modele 1,1 i 1,3, wersje Cleartec są droższe o 3,5 tys. zł. Dane pokazują, że warto wybrać bardziej "zielone" wersje, ale wiadomo że w momencie kupna często im taniej tym lepiej. Ceny wersji trzydrzwiowych są następujące: 1,1 (75 KM) - 41 190; 1,3 (95 KM) - 43 190 zł. Wersje pięciodrzwiowe kosztują odpowiednio o 1 000 zł więcej. 

Jan Kopacz

Lancer FQ-330 - dla niezdecydowanych? - ZOBACZ TUTAJ

Rozmiar ma znaczenie - WIDEO

Samochody: Mitsubishi Colt - ogłoszenia

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.