Samochodowy salon piękności

Dziwi Cię dlaczego używane auta z zagranicy wyglądają jakby godzinę temu wyjechały z salonu? To sprawka auto detailingu. Co to takiego?

W Niemczech, Szwajcarii czy Holandii troska o stan lakieru i tapicerki jest równie ważna co regularny serwis, wymiana oleju i drobne naprawy. Trudno się więc dziwić, że dwudziestoletni Mercedes wygląda, jakby jego właściciel wyjeżdżał na drogę tylko raz w tygodniu i to w niedzielę do kościoła. Takich dopisków w ogłoszeniach można zresztą znaleźć całe mnóstwo: właściciel niepalący, auto garażowane, właściciel bezdzietny, itp.

Co jednak sprawia, że używane auto z zachodu bardzo często jest w lepszym stanie niż nowe w polskim salonie? Przecież eksploatowane było w podobny sposób. Przyznaję - mają lepsze drogi, mniej zanieczyszczone powietrze i tzw. inną kulturę motoryzacyjną, ale żeby różnice były aż tak widoczne?

Odpowiedzią jest tajemniczy auto detailing. Sformułowanie powstało ponad 20 lat temu w Stanach Zjednoczonych. Kilkanaście lat później przywędrowało do Europy Zachodniej. A wszystko polega na kompleksowej obsłudze kosmetycznej pojazdu.

Auto detailing - co to takiego? | wideo

Proces auto detailingu rozpoczyna niezwykle dokładne i drobiazgowe mycie pojazdu. Nie tylko elementów zewnętrznych i podwozia, ale także wszystkich profili, trudno dostępnych zakamarków z komorą silnika i wnękami drzwiowymi włącznie. To także usuwanie resztek owadów wtopionych w zewnętrzne warstwy lakieru, plam ze smoły i asfaltu, lotnej rdzy, pyłu mechanicznego. Z pomocą przychodzi cały arsenał odpowiednich chemikaliów, z których zdecydowanej większości nie sposób znaleźć w sklepie z akcesoriami samochodowymi. Dlaczego? Bo niektóre z nich mogą okazać się niebezpieczne nie tylko dla człowieka, ale także trawnika na ogródku (np. specyfiki Auto-Plast Produkt, które stosuje sieć SmartPlus). Właśnie dlatego ich użyciem powinni zajmować się specjaliści w odpowiednio przygotowanych do tego pomieszczeniach.

Dobrze umyte auto to podstawa. Wtedy ujawniają się dopiero wszelkiego rodzaju uszkodzenia, zarysowania i pęknięcia. Okazuje się, że nawet zarysowania szyb można usunąć. Kompleksowa usługa "Auto jak nowe" Silver w zależności od wcześniejszej wyceny to wydatek ok. 850 zł. Z jednej strony to sporo, z drugiej efekty pracy specjalistów przechodzą najśmielsze oczekiwania. Często po gruntownym praniu wnętrza pojazdu okazuje się, że ma ono zupełnie inny kolor niż wydawało się do tej pory, np. kolor tapicerki jest ciemnogranatowy, a nie jak sądziliśmy wcześniej - czarny.

Auto detailing - jak to działa? | wideo

Auto detailing służy nie tylko poprawie samopoczucia właścicielowi samochodu. Często taki zabieg okazuje się niezwykle opłacalny w momencie, kiedy chcemy sprzedać auto. Wartość, zwłaszcza droższych pojazdów, może po poddaniu ich temu procesowi wzrosnąć nawet o kilkanaście procent.

Czasami samo czyszczenie to za mało. Przetarcia skóry, tapicerki, a nawet wypalona papierosem dziura czy otwory po śrubach od zestawu głośnomówiącego można usunąć. Polakierowana skóra wygląda jak nowa. Warunkiem jest nie uszkodzenie jej konstrukcyjnej struktury. Niewiarygodne wrażenie robi odtwarzanie struktury materiału. Nawet ubytki w tapicerce, czy desce rozdzielczej są możliwe do usunięcia. Dzięki odpowiednim procesom miejsce takiej naprawy staje się praktycznie niezauważalne.

Auto detailing - zalety procesu | wideo

Na wielu samochodach z biegiem czasu pojawiają się drobne wgniecenia, czy głębsze zadrapania lakieru. Dla specjalistów większość z nich to nie problem. Bazując na lakierach wodnych, utwardzanych podczerwienią proces takiej naprawy skraca się do minimum.

Naprawa, która w warsztacie lakierniczym trwałaby kilka dni i skończyłaby się rozmontowaniem pojazdu, w Smart Plus trwa od 2-3 godzin i całkowicie realizowana jest na samochodzie bez demontażu elementów. Oczywiście nie wszystkie usterki można taką metodą usuwać.

Szymon Dziawer

Daltonista za kółkiem - ZOBACZ TUTAJ

Rozmiar ma znaczenie - WIDEO

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.