Nowa Mazda 3 od 63 900 zł

Do polskich salonów wjeżdża nowa generacja Mazdy 3. Jako pierwsi ujawniamy szczegóły oferty

Pierwsze zdjęcia nowej Mazdy 3 mieliśmy okazję zobaczyć już w listopadzie ubiegłego roku. Jest dłuższa od poprzedniczki o 4,5 cm, ale japońscy inżynierowie zaserwowali jej kurację odchudzającą i waży 15 kg mniej. Wyrazisty wygląd przykuwa wzrok, a lampy oraz charakterystyczne przednie nadkola nawiązują do modeli 6 i RX-8 . Ogromny grill i ostre linie wraz ze specjalnymi osłonami podwozia pełnią jeszcze inne ważne zadanie - obniżają współczynnik oporu powietrza, dzięki czemu "trójka" jest nieco szybsza i oszczędniejsza.

W Mazdzie debiutują rozwiązania znane z większych modeli: asystent hamowania, system monitorowania "martwej strefy" oraz reflektory adaptacyjne. Już podstawowa wersja Comfort jest wyposażona w ESP i klimatyzację. Paleta silników rozpoczyna się od 105-konnego benzyniaka 1.6 l. W ofercie jest jeszcze 2-litrowy motor z bezpośrednim wtryskiem paliwa o mocy 150 KM (benzyna) oraz 1.6 diesel (109 KM). W opcji pojawi się wersja i-stop ze zmodyfikowanym przez Mazdę systemem start-stop, gaszącym silnik po wciśnięciu sprzęgła np. podczas postoju na skrzyżowaniu. Ponowne uruchomienie trwa tylko 0,35 s. Pozostaje mieć nadzieję, że z czasem do oferty wejdzie też wysokoprężna wersja 2.2 MZR-CD w dwóch wariantach mocy - 150 i 185 KM - oraz gratka dla fanów hothatchów - Mazda 3 MPS.

Na niemieckim rynku sprzedaż nowej "trójki" startuje za 23 dni, a polscy klienci już dzisiaj poznali jej ceny. Podstawową wersję 1.6 Comfort będzie można kupić za 63 900 zł. Porównywalna Toyota Auris ze 101-konnym silnikiem 1.3 kosztuje 58 700 zł, podstawowa Honda Civic 1.4 100 KM 65 400 zł, a Fiat Bravo ze 120-konnym silnikiem 1.4 turbo - 57 990 zł.

Premierę Mazdy 3 połączono z pierwszymi urodzinami przedstawicielstwa Mazda Motor Poland, które niedawno świętowało sprzedaż 3-tysięcznego egzemplarza Mazdy w Polsce.

Marcin Sobolewski

Nowa Mazda3

Przeczytaj jak jeździ nowa Mazda 3 - ZOBACZ TUTAJ

Samochody: Mazda 3 - ogłoszenia

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.