Hyundai ma niebieską chęć

Podczas salonu samochodowego w Seulu, Hyundai pokaże prototyp Blue-Will, który jest zapowiedzią kolejnych kroków koreańskiego producenta w stronę produkcji coraz bardziej zielonych samochodów

Blue-Will to prototyp "wtyczkowozu", czyli samochodu o napędzie hybrydowym z możliwością ładowania baterii ze zwykłego gniazdka. Nie będzie to co prawda pierwsza hybryda z koncernu Hyundaia, bo wcześniej do sprzedaży w Korei wejdzie zarówno Hyundai Elantra LPI (w czerwcu), jak i Kia Forte LPI (w sierpniu), ale pierwsze, które można ładować z gniazdka i pierwsze, w którym do produkcji użyto materiałów z recyklingu oraz biodegradowalnych plastików. Na przykład obudowa przednich lamp wykonana jest z tworzywa wyprodukowanego ze zużytych butelek plastikowych.

Żeby samochód był jeszcze bardziej przyjazny środowisku, część elementów konstrukcyjnych wykonano z włókna węglowego - dzięki niższej masie, samochód ma mniej spalać. Kolejnym ważnym elementem są ogniwa słoneczne umieszczone na dachu, wspomagające ładowanie akumulatorów. I tu kolejna nowość, choć tym razem taka, która wejdzie do produkcji dużo wcześniej niż Blue-Will, bo zostanie zamontowana we wspomnianych Elantrze i Forte. Hyundai Group będzie pierwszym na świecie producentem, który zamontuje w swoich hybrydach bardziej wydajne akumulatory nowego typu - litowo-polimerowe. Żeby nie zajmowały przestrzeni bagażowej, umieszczono je tuż obok zbiornika paliwa pod tylnymi siedzeniami.

Oprócz wszystkich ekologicznych materiałów i dodatków, w samochodzie oczywiście pojawi się jeszcze na szczęście silnik spalinowy 1,6 z bezpośrednim wtryskiem paliwa. W połączeniu z silnikiem elektrycznym o mocy 134 KM będzie przekazywał napęd na koła poprzez bezstopniową przekładnię CVT.

Jan Kopacz, źródło: Hyundai

IKEA bierze się za produkcję samochodów?!

Piękna jazda Lamborghini Super Veloce - wideo

Samochody: Hyundai - ogłoszenia

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.