Bugatti Veyron Centenaire - na stulecie firmy

Debiut Bugatti Veyron opóźnił się przez problemy techniczne występujące przy prędkościach ponad 400 km/h. Gdy się pojawił był najszybszym samochodem świata, co niestety nie trwało długo. Czy na stulecie istnienia marki Bugatti, Veyron odzyska sławę i rekord?

W tym roku obchodzimy setną rocznicę założenia firmy przez Ettore Bugattiego. To jemu zawdzięczany wszystkie przedwojenne konstrukcje pokryte zachwycająco pięknymi nadwoziami, jak to 57 Atlantic widoczne na zdjęciu. Ciężkie czasy powojenne i niezbyt atrakcyjna stylistyka spowodowały, że Bugatti zbankrutowało. Dziś mamy do czynienia już z trzecią firmą produkującą samochody pod tą marką, tym razem pod skrzydłami Volkswagena .

Bugatti Veyron nie jest już najszybszym samochodem świata, gdyż w 2007 roku stracił tytuł zdobyty zaledwie dwa lata wcześniej. Wynik 408,47 km/h Veyron uzyskał dzięki czterocyfrowej mocy 1001 KM. Pobicie rekordu stało się głośne i wiele firm postanowiło w ten sposób zaistnieć w świecie superszybkich samochodów sportowych. Udało sie tylko jednemu. SSC Ultimate Aero osiągnął 409,28 km/h, czyli o niecały jeden km/h więcej, niż Bugatti. Sama moc nie wystarczy. Problemów technicznych przy tak dużych prędkościach nie brakuje, a ich rozwiązanie może być kosztowne, o czym Bugatti już się przekonało.

W Genewie ma odbyć się premiera Veyrona Centenaire , który ma nie tylko uczcić stulecie istnienia marki, ale także przywrócić mu miano najszybszego samochodu na świecie. Założenia są ambitne, ale nie znamy wielu szczegółów. Według tego, co udało nam się ustalić, moc wzrośnie o około 35-40%, co ma gwarantować osiągnięcie prędkości aż 440 km/h!

mjl źródło: Motorauthority

Samochody: Bugatti - ogłoszenia

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.