Nissan NV2500

NV2500 to prototyp samochodu dostawczego przeznaczonego na rynek amerykański. Tym modelem Nissan zamierza powalczyć w nowym dla siebie segmencie.

Firmy japońskie na przestrzeni lat odniosły spore sukcesy zyskując spory kawałek rynku samochodów osobowych zarówno w Europie, jak i w USA. Z autami dostawczymi i ciężarowymi sprawa ma się zupełnie inaczej. Samochody dostawcze z nadwoziami typu furgon nigdy poważnie nie zaistniały na starym kontynencie, a duże samochody ciężarowe nigdy tu nawet nie dotarły.

Podobnie było po drugiej stronie Atlantyku, do momentu aż zdano sobie sprawę, że najlepiej sprzedający się samochód w USA to Ford F150, któremu żadna osobówka nie zdoła zagrozić poziomem sprzedaży. Wtedy postawiono na większe od dotychczasowych konstrukcje, mogące konkurować z pickupem Forda. Nissan w 2004 roku wystawił do tej walki model Titan.

Teraz przyszła pora na tzw rynek CV (commercial vehicles). Nissan zamiast stworzyć coś, co mógłby sprzedawać również w Europie, np. w rodzaju Mercedesa Sprinter (oferowanego w USA pod marką Dodge), postanowił nie drażnić konserwatywnych amerykańskich gustów i zaprezentował vana zbudowanego w oparciu o konstrukcję pickupa Titan.

Nissan NV2500 Concept Załadował: NihonCar

NV2500 nie może pochwalić się wyjątkowo dużymi wymiarami przestrzeni ładunkowej. 3200mm przy długości całkowitej niespełna 6m (bez 5cm) to nic nadzwyczajnego dla nas, europejczyków. Musimy jednak zdać sobie sprawę, że podobnie jak pickup będzie wyposażony w silnik V8 5,6 l. To zajmuje sporo miejsca, ale napęd to podstawa. Zapytacie o spalanie? Nieważne, przecież galon benzyny już nie kosztuje 4$, tylko 1,76$ (średnia cena w USA - 5.12.2008).

Wnętrze zaaranżowano na biuro połączone z miejscem na sprzęt i materiały. Tylne partie nadwozia otwierają się aby lepiej prezentować gustowne wnętrze. W rzeczywistości to tylko prototyp mający przyciągnąć uwagę potencjalnych klientów. Gotowy do produkcji model będzie zapewne bardziej konwencjonalny. Debiut rynkowy spodziewany jest w 2010 roku.

mjl, źródło: carscoop, gasbuddy, nissan, dodge

Samochody: Nissan - ogłoszenia

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.