60. urodziny "Kaczki"... ale tylko jednej

Najbardziej kultowe auto Citroena, model 2CV obchodziła 6 października 60. urodziny. Z tej okazji poprosiliśmy miłośników słynnej "Kaczki" o złożenie jej życzeń, do których jak najbardziej się dołączamy.

Kopa jaj i Hitler czyli 2CV w pigułce

Historia Citroena 2CV sięga końca lat 30. ubiegłego wieku. Pierre Boulanger, ówczesny szef firmy, wpadł pewnego dnia do biura konstruktorów i wypowiedział słowa: "quatre roues sous un parapluie" (cztery koła pod parasolem) . Na szczęście konstruktorzy dostali także bardziej szczegółowe instrukcje - auto miało być proste konstrukcyjnie, ekonomiczne, dość komfortowe, przestronne i przede wszystkim tanie - prawdziwe auto dla ludu.

Chcę aby w aucie mogły wygodnie pomieścić się cztery osoby wraz z koszykiem zawierającym kopę jaj i by podczas jazdy z prędkością 50 km/h nie zrobiła się jajecznica.

4 koła pod parasolem

Do maja 1939 roku powstało 250 prototypów samochodu pod roboczą nazwą TPV (Toute Petite Voiture - bardzo małe auto), ale na wieść o zbliżającej się wojnie Boulanger nakazał zniszczyć prawie wszystkie z nich i w bezpiecznym miejscu ukryć jedno auto wraz z całą dokumentacją (w 1994 roku, w stodole niedaleko toru testowego Ferté-Vidame odkryto także trzy inne prototypy). Hitler, który również chciał dać swojemu narodowi samochód dla ludu, na szczęście nie znalazł ukrytej "kaczki", a zachowany egzemplarz (udoskonalany także w czasie okupacji) posłużył za wzorzec do budowy seryjnej wersji po wojnie.

Premiera - kamień z serca

Kiedy 60 lat temu Citroen szykował się do prezentacji Citroena 2CV ("deux chevaux" [du szwo] - z francuskiego "dwa konie"), wszyscy obawiali się, że Citroen podbije rynek i trudno będzie wyprodukować konkurencyjne auto. 6 października 1948 roku podczas Salonu Samochodowego w Paryżu samochód ujrzał światło dzienne i konkurencja, która obawiała się jego premiery... odetchnęła z ulgą, której towarzyszył uśmiech politowania.

2CV okrzyknięto od razu najbrzydszym samochodem świata i nikt nie spodziewał się, że "brzydkie kaczątko" wkrótce podbije serca klientów . Auto nie bez przyczyny produkowano od 1949 do 1990 roku, co jakiś czas podnosząc moc silnika, modernizując wnętrze i niektóre elementy nadwozia. Kształt jednak pozostał bez zmian a 2CV stał się szybko jednym z najbardziej kultowych samochodów świata . Nie zapomniano o nim również podczas tegorocznego Salonu w Paryżu, gdzie zaprezentowano wersję 2CV 6 Special z 1989 roku, przygotowaną specjalnie na jubileusz przez francuską firmę Hermes.

Wszystkiego najlepszego "Kaczko"!

Jan Kopacz

Zobacz także:

Galeria Citroena 2CV - wersja jubileuszowa wykonana "by Hermes"

Znajdź Citroena dla siebie - oferty na autotrader.pl

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.