Seat Ibiza Cupra i Ecomotive

Premiera nowego Seata Ibizy odbędzie się w Polsce w dniach 16-17 września. Kilka dni temu, Seat opublikował także informacje dotyczące dwóch nowych wersji Ibizy.

Jedna z nich to Cupra o bardzo sportowym charakterze, wyposażona w podwójnie doładowany silnik 1,4 TSI o mocy 180 KM, a druga to Ecomotive - według Seata najbardziej ekologiczne auto w Segmencie.

Cupra, oprócz wspomnianej mocy ma jeszcze jeden sportowy smaczek - 7-stopniową przekładnię DSG, którą można obsługiwać za pomocą łopatek przy kierownicy. Dzięki zastosowaniu takiej skrzyni przy tak małym (choć doładowanym) silniku, znacznie obniżono zużycie paliwa . Nie jest napisane do ilu, ale Golf z takim samym silnikiem pali około 7 litrów na setkę. Całkiem niezły wynik, ale raczej nieosiągalny, gdy chcemy w pełni korzystać z potencjału silnika. Seat deklaruje, że nowa Cupra jest szybsza od poprzedniego modelu. Zapowiada się więc około 7 sekund do setki i ponad 230 km/h. Po prostu mała torpeda.

Cupra różni się od zwykłej wersji także wyglądem - nie mogło przecież zabraknąć sportowych detali. Jest więc ciekawszy przedni zderzak, wloty powietrza dookoła grilla, 17-calowe obręcze kół, a z tyłu przede wszystkim rzuca się w oczy trapezowa końcówka wydechu i coś na kształt dyfuzora . W środku też nie zabrakło sportowych akcentów, na przykład sportowych foteli, czy aluminiowych nakładek na pedały.

Wersja Ecomotive to zupełnie inne podejście do samochodu. Tutaj nie chodzi o emocje, a o jak najniższe spalanie i niską emisję dwutlenku węgla , wynoszące zaledwie 99 g CO2 na 1 km. Wszystko głównie dzięki silnikowi 1,4 TDI o mocy 80 KM z filtrem cząstek stałych. Ale to nie wszystko. W aucie przeprogramowano jednostkę sterującą silnikiem, zmieniono przełożenia skrzyni biegów na dłuższe, a także popracowano nad aerodynamiką. Dlatego "zamknięto" grill oraz dodano charakterystyczny spojler nad tylną szybą .

jk

Wybierz Seata dla siebie: oferty na autotrader.pl

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.