Peugeot (na razie) RC

Peugeot zaprezentował dziś kolejny samochód koncepcyjny z RC w nazwie. Możliwe jednak, że tym razem mamy do czynienia z czymś więcej, niż "pustym" konceptem.

Na razie jest to jedynie nazwa robocza - jak rzeczywiście będzie nazywał się ten prototyp, Peugeot poinformuje podczas nadchodzącego salonu samochodowego w Paryżu. Jak można dowiedzieć się z materiałów prasowych, RC jest brakującym ogniwem pomiędzy modelami RC "Pik" (Spade) i RC "Karo" (Diamond) - bliźniaczymi samochodami z 2002 roku a bardziej aktualnymi propozycjami 908 RC i 308 RCZ .

Na razie wiadomo, że samochód będzie miał napęd hybrydowy, który w sumie wygeneruje ponad 300 KM mocy, a przy tym wypuści do atmosfery jedynie 109g CO2/100 km. Jak to możliwe? No właśnie - nie bardzo. Na przykład Toyota Prius emituje 104g dwutlenku węgla, ale przy mocy zaledwie 77 koni. Co prawda w Priusie silnik jest benzynowy, a Peugeot pracuje od pewnego czasu nad hybrydą z dieslem, ale czy rzeczywiście użycie silnika wysokoprężnego o takiej mocy może obniżyć tak znacząco emisję szkodliwego gazu? Na pewno nie. Jak Peugeot chce to osiągnąć nie wiadomo, ale być może uchyli rąbka tajemnicy w Paryżu.

Pierwsze plany Francuzów zakładały, że hybryda ze znaczkiem lwa pojawi się na rynku w 2010 roku. Dziś Peugeot wycofuje się z tych zapowiedzi, twierdząc, że nie chce wyprodukować hybrydowej wersji już dostępnych modeli, ale zbudować auto od początku do końca z myślą o mieszanym napędzie. Teraz plany zakładają "niedługo po 2010 roku". Dyplomatycznie wymijająca deklaracja. Czyli o co tak naprawdę chodzi? Można się spodziewać, że kształt nadwozia i rozwiązania obecne w RC to zapowiedź następcy obecnego 407 . W notce dla prasy czytamy:

Jest to laboratorium wielu rozwiązań, które w jednym samochodzie skupia pomysły stylistyczne, konstrukcyjne i technologiczne, jakie pojawią się w przyszłości.

Możliwe więc, że mamy przed oczami wstępny szkic następcy samochodu, który na rynku pojawił się w 2004 roku, niedawno przeszedł niezauważalny lifting i w okolicach końca dekady powinien doczekać się nowego wcielenia. Zapamiętajcie te linie (zanikająca "trzecia bryła" nadwozia), kształt grilla, wielki emblemat na tylnej klapie - to wszystko już niedługo może pojawić się w produkcyjnych modelach Peugeota.

jk

Więcej o: