Nowa Honda Accord

Sport, ekologia i bezpieczeństwo - czy można efektywnie połączyć to cechy w jednym samochodzie? Honda stara się udowodnić, że można i nie jest to wcale trudne. Oto najnowsza europejska wersja nowej Hondy Accord.

Pod względem wyglądu, wersja czterodrzwiowa zbliżona jest do swojego poprzednika. Zarówno przednie światła, głęboko wcinające się w błotniki, boczna linia okien, wąskie tylne drzwi w porównaniu do przednich, jak i wkomponowanie tylnych lamp w zderzak, to elementy znane z dotychczasowego modelu. Znacznie inaczej prezentuje się wersja kombi. Charakterystyczny tył znany z poprzedniego modelu, pocięty ostrymi liniami został zastąpiony łagodną stylizacją, trochę na wzór dynamicznej nowej Mazdy 6 w wersji kombi.

Na sportowo

Nowy Accord powinien prowadzić się nie gorzej od swojego poprzednika. Niższy środek ciężkości, większy rozstaw kół, całkowicie nowe zawieszenie z podwójnymi wahaczami poprzecznymi z przodu, układem wielowahaczowym z tyłu i progresywnymi amortyzatorami oraz większa sztywność nadwozia, to cechy nowego modelu. Standardem we wszystkich wersjach jest też wspomaganie układu kierowniczego zależne od prędkości jazdy.

Do sportowej jazdy najlepiej nadaje się benzynowy silnik o pojemności 2,4 litra, mocy 200 KM uzyskiwanych przy 7 000 obr/min i maksymalnym momencie obrotowym o wartości 233 Nm przy 4 500 obr/min. Dla mniej wymagających jest dwulitrowa jednostka o mocy 156 KM.

Ekologicznie

Dla oszczędnych i dbających o środowisko przewidziano diesla, nowej generacji oznaczonego i-DTEC o pojemności 2,2 litra i mocy 150 KM przy 4 000 obr./min. oraz osiąga maksymalny moment obrotowy 350 Nm przy 2 000 obr./min. Silnik ten, wyposażony w filtr cząstek stałych, spełnia normę Euro5, która będzie obowiązywać od września 2009 roku.

Wszystkie trzy silniki współpracują z 6-biegową przekładnią manualną, przy czym do jednostek benzynowych można zamówić 5-biegową przekładnię automatyczną.

Bezpiecznie

Nowy Accord wyposażony jest w szereg systemów bezpieczeństwa wspomagających kierowcę. ABS, czy kontrola trakcji (VSA - Vehicle Stability Assist) należą do wyposażenia standardowego.

Ciekawą pozycją jest zaawansowany tempomat zwany (ADAS - Advanced Driving Assist System) dostępny w wersji Executive, który łączy w sobie trzy systemy. Pierwszy z nich to Lane Keeping Assist System (LKAS), który dzięki kamerze utrzymuje pozycję samochodu na obranym pasie ruchu, wspomaga w razie konieczności kierowanie i zmniejsza wysiłek kierowcy podczas jazdy autostradą, przez co przyczynia się do poprawy bezpieczeństwa. Adaptacyjny tempomat Adaptive Cruise Control (ACC) wykorzystuje radar, który pozwala utrzymać stały odstęp czasowy od poprzedzającego Hondę Accord samochodu, zapewniając kierowcy komfort i bezpieczeństwo. Trzecim systemem wchodzącym w skład ADAS jest Collision Mitigation Brake System (CMBS), który stale monitoruje dystans pomiędzy Hondą Accord, a poprzedzającym ją pojazdem, ostrzega kierowcę o prawdopodobnej kolizji i pomaga zredukować siłę uderzenia, kiedy kolizja będzie już nieunikniona.

Nowa Honda Accord zawiera również wiele elementów znanych z innych modeli Hondy, które zwiększają bezpieczeństwo pieszych podczas uderzenia. Niektóre z nich to odkształcalne pióra wycieraczek przedniej szyby, pochłaniające energię uderzenia zderzaki oraz zawiasy maski silnika tworzące większą przestrzeń pomiędzy maską a silnikiem, dzięki czemu większa powierzchnia ulega deformacji, absorbując energię uderzenia.

Pełne dane techniczne zostaną podane podczas oficjalnej prezentacji modelu podczas salonu samochodowego w Genewie.

Źródło: Samar

Więcej o:
Copyright © Agora SA