Idealny fotelik samochodowy

Co zapewnia dziecku komfort podczas jazdy i czym powinien kierować się rodzic przy wyborze fotelika dla swojego dziecka wyjaśnia Joanna Pawłowska, ekspert Recaro Polska.

1. Jakimi hasłami/zasadami powinna kierować się firma produkująca profesjonalne foteliki samochodowe dla dzieci?

Po pierwsze - bezpieczeństwo. Fotelik powinien być poddany wszelkim badaniom, takim jak np. testy zderzeniowe, testy na wycieranie się tapicerki czy jej hipoalergiczność.

Po drugie - wysoka jakość wykonania fotelika i użytych do jego produkcji materiałów.

Po trzecie - zdrowie pasażera. Ergonomia i właściwe dopasowanie do wieku i przedziału wagowego dziecka jest niezbędne, co potwierdzane jest odpowiednim atestem.

2. Co zapewnia dziecku komfort podczas jazdy?

Najważniejsze dla dziecka jadącego samochodem jest poczucie bezpieczeństwa. Może się wydawać, że dziecko o tym nie wie, jednak ono tak naprawdę doskonale to wyczuwa. Wsiadajmy więc do auta spokojni i pewni, że dziecko ma wszystko to, co jest mu potrzebne. Ważną kwestią jest również wygodne siedzisko i oparcie, także dla głowy. Najwyższą jakość podróży gwarantuje również miła w dotyku, oddychająca tapicerka.

3. Czym powinien kierować się rodzic przy wyborze fotelika dla swojego dziecka?

Główną zasadą przy doborze fotelika jest waga i wzrost dziecka. Najlepiej pojechać do sklepu i "przymierzyć" pociechę do fotelika. Pozwólmy też dziecku samodzielnie wybrać kolor i rodzaj tapicerki, by lubiło jeździć w foteliku.

Tym, którzy preferują zakupy w Internecie, radzimy dobrze zważyć dziecko i dokładnie skonsultować się ze sprzedającym. Dzieci rozwijają się i rosną w różnym tempie, dobór fotelika potraktujmy więc z najwyższą rozwagą.

4. Jak należy profesjonalnie zamontować fotelik w samochodzie?

Przed zamontowaniem fotelika w samochodzie zapoznajmy się z jego instrukcją obsługi. Większość modeli przypina się przodem do kierunku jady przy użyciu pasa bezpieczeństwa. Istnieją również foteliki mocowane w systemie ISOFIX, co oznacza montaż fotelika na bazie przypiętej bezpośrednio do specjalnych zaczepów w samochodzie (tylna kanapa). Montaż zarówno przy pomocy pasa jak i w systemie ISOFIX jest niezwykle łatwy, ponieważ producenci oznaczają newralgiczne punkty przy pomocy odpowiednich kolorów, np. czerwony w miejscu przeprowadzenia pasa, zielony - właściwe ustawienie fotelika na platformie ISOFIX. Wystarczy dokładnie przestrzegać zasad producenta i nie pozwalać dziecku na rozluźnianie i odpinanie pasów by mieć pewność że fotelik jest właściwie zamontowany i dziecko jedzie bezpiecznie.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.